Náročné testy si vyzkoušel i náš kolega Savana

Policistou na zkoušku

22.09.2018 10:40

    U jihomoravské policie slouží téměř 3,5 tisíce příslušníků. To však nestačí; policisté neustále hledají další posily do svých řad. Chybějí příslušníci, kteří by se podíleli na zlepšování bezpečnostní situace a veřejného pořádku, dohlíželi na bezpečnost na silnicích, bojovali proti kriminalitě, a současně si neustále prohlubovali svoje znalosti a odbornou kvalifikaci.

    Kromě trvalého zaměstnání, stabilního příjmu a možnosti kariérního růstu policie nabízí i řadu sociálních a dalších výhod – šest týdnů dovolené, ozdravné pobyty, zdravotní péči, možnost čerpání příspěvků na penzijní připojištění, rekreační pobyty, příspěvky na městskou hromadnou dopravu a další. Slibuje i náborový příspěvek 75 000 korun.

    Příslušníkem policie se může stát každý občan České republiky starší 18 let. Musí být bezúhonný, plně svéprávný a mít minimálně střední vzdělání zakončené maturitou. Zcela vyloučeno je členství v jakékoliv politické straně či hnutí. Policisté nesmějí vykonávat živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost a nemohou být členy řídících a kontrolních orgánů právnických osob, vykonávajících podnikatelskou činnost.

Ukázky práce policistů.

    Jaké to je být policistou? Čas od času si to můžeme vyzkoušet na workshopech ve sportovním policejním areálu Kometa v Brně. Při těchto setkáních, příznačně nazvaných Policistou na zkoušku, zájemci absolvují testy fyzické zdatnosti – člunkový běh, kliky, celomotorický test a běh na 1 000 metrů. Pokud získají potřebný počet bodů a uspějí, obdrží certifikát, s nímž se mohou hlásit do služeb policie. Součástí výběrového řízení jsou pak ještě náročné psychologické testy a přísná zdravotní kritéria.

    Páteční workshop navštívilo 51 zájemců o práci u policie. V testech uspělo celkem 32 účastníků. Nejlepší muž získal 59 bodů, žena 40 bodů. Minimum je 36. Náborová akce byla i tentokrát obohacena ukázkami techniky, kterou mají k dispozici jihomoravští policisté. Účastníci workshopu se dozvěděli spoustu zajímavých informací a zhlédli dynamické ukázky práce policistů.

Certifikát pro Savanu

    Fyzické testy podstoupil také náš kolega – novinář a moderátor Luděk Urbánek, zvaný Savana. „Já prostě vlezu všude,“ prohlásil. Člunkový běh 4 x 10 metrů mezi dvěma metami zvládl bravurně… a taktéž kliky (opakovaný vzpor ležmo). Někteří z mnohem mladších účastníků by mu mohli závidět. Nešlo podvádět, na každého dohlížel jeden z instruktorů. Pokud něco nebylo podle předpisu, neuznal to. Pak přišlo na řadu jakési zvláštní dvouminutové poskakování typu „jednou jsi dole, jednou nahoře“. Říká se tomu celomotorický test. Cvičící přechází ze stoje spatného přes dřep do lehu na břiše, zvedne ruce z podložky, přes dřep přechází do stoje spatného, pokračuje do lehu na napřímená záda, ruce se dotknou podložky podél těla a přes sed a dřep přechází zpět do stoje spatného. Vše pořád dokola. To bych si snad ani nezapamatoval.

Vlevo: Kliky za přísného dohledu instruktora. – Vpravo: K běhu na 1 000 metrů nastoupil Savana s „osobním“ zdravotníkem.

    Hajdy ven z tělocvičny! Účastníci workshopu nastupují k běhu na 1 000 metrů. Je třeba ověřit střednědobou vytrvalost. To by nebyl Savana, aby neprovedl nějakou taškařici – o asistenci požádal svého „osobního“ zdravotníka. Ten, aby nepokazil legraci, vyzul boty a celou trasu běželi spolu. A protože srandy není nikdy dost, Savana vyhledal bezprostředně po dosažení cílové pásky stanoviště Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje a nechal se ošetřit. Resuscitace byla samozřejmě fingovaná, všichni jsme se náležitě pobavili…

    Nebojte, moderátor nehodlá opustit svoje řemeslo. V Signál rádiu ani v Radiu Kiss o něj nepřijdete. Chtěl si jen dokázat, že na to ještě má. A vedl si vskutku excelentně. „Seš fakt dobrej v těch letech,“ poznamenala na Facebooku jedna z jeho posluchaček. Bravo, brácho. Udělal jsi nám radost!

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor