Pomozte vybrat jméno pro samičku ledního medvěda

Pokračovatelka rodu slavných matek

31.03.2016 15:55

    Z brněnské zoologické zahrady přišla radostná zpráva. Všichni jsme ji netrpělivě očekávali. První veterinární prohlídka čtyřměsíčního mláděte ledního medvěda ukázala, že je to samička. Matka Cora přivedla na svět druhou pokračovatelku rodu slavných matek. Poměr mezi narozenými mláďaty se tak vyrovnává na 3:2 – dva samci narození v roce 2007 (Bill a Tom), samec a samička v roce 2012 (Nanuk a Kometa) a samička narozená v závěru loňského listopadu.

    První veterinární prohlídka se vždy uskuteční kolem čtvrtého měsíce věku medvíděte. Kromě čipování a očkování se při ní zjišťuje i to, na co býváme nejvíc zvědaví – pohlaví mláděte. Oddělení od matky musí proběhnout velice rychle, aby se zvířata co nejméně stresovala. Chovatel Jaroslav Jasínek (na snímku) říká: „Cora je ostražitá matka, dokáže instinktivně vycítit, že se něco chystá. Při jejím oddělování od mláděte musím být velmi vynalézavý, někdy se to podobá taktickým manévrům. I letos nás před veterinární prohlídkou trochu potrápila. Když jí pak mládě během několika minut vrátíme, uklidní se a je spokojená.“

Foto: archiv Zoo Brno

    Teď je řada na vás, přátelé ledních medvědů. Prostřednictvím facebookového profilu Zoo Brno se můžete zapojit do výběru jména pro malou lední medvědici. Kmotr nebo kmotra (zatím nevíme, kdo to bude, počkejme do příštího týdne) vybere nejlepší z vašich nápadů. Své tipy sdělte brněnské zoo do 10. dubna do 12 hodin. Křtiny jsou naplánovány na sobotu 16. dubna 2016.

První odchov rosomáka v ČR

    Napsali jsme to už v úvodu: ze Zoo Brno přicházejí zprávy, které se velice dobře čtou a poslouchají. Po pátém mláděti ledního medvěda a trojčatech vlků hřivnatých se zahrada může pochlubit dalším chovatelským úspěchem. Počátkem března se zde narodilo mládě rosomáka sibiřského (Gulo gulo). Něco takového se u nás dosud nepodařilo. „Milí kolegové z Brna, gratuluji k prvnímu odchovu rosomáka sibiřského v českých zahradách a těším se na zprávu, jestli je to samec nebo samička,“ napsal ze švédského Nordensarku koordinátor chovu rosomáků Leif Blomqvist.

    Odchov rosomáků je stále velmi neprobádanou oblastí. Pracovníci zoo se proto snaží samici s mládětem co nejméně rušit. Zatím je vše v pořádku, sami jsme se o tom přesvědčili při sledování živého přenosu z boxu. Malý drobeček se má čile k světu.

    Před rokem 1990 byl tento druh chovaný spíše v severských krajinách, velmi zřídka v kontinentální Evropě. Neúspěchy s odchovem a úbytek jedinců ve volné přírodě vedly v roce 1994 k založení Evropského záchovného programu (EEP), do něhož se zapojilo 13 zoologických zahrad. I když výsledky odchovu v péči člověka se zlepšily, každé narozené mládě je stále považováno za velký úspěch. U nás najdeme rosomáky nejen v Zoo Brno, ale i v Ústí nad Labem, Chomutově a Hluboké nad Vltavou.

    V Brně chovají od roku 2010 jeden pár rosomáků. Samec Ivan se narodil v roce 2008 v norském Kristiansandu, samice Nataša v roce 2010 v Moskvě. „Páření těchto šelem jsme pozorovali už v minulosti, ale na mládě jsme čekali celých šest let,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka. „Odborníci na chov rosomáků popisují, že u nich paradoxně nerozhoduje věk samice, ale samce. Mláďata se většinou rodí až samec dosáhne osmi let. To se potvrdilo i u nás.“

    V závěru rádi tlumočíme pozvání na Den ptactva. Všichni nositelé ptačího příjmení budou mít v pátek 1. dubna 2016 vstup do zoo zdarma. Tak přijďte, Strnadové, Drozdové, Sýkorové, Kosové... a kdoví, jak se všichni jmenujete. Bez ohledu na svá příjmení jste očekáváni i v neděli 10. dubna. Čekají vás lekce nordic walkingu (kondiční aktivita pro nejširší, tedy i nesportující veřejnost) a strolleringu (mateřská dovolená v pohybu) a taky závody kočárků. Přijďte, bude legrace.  (jbo)