Sobota 31. října 2015 – Halloween aneb Svátek dýní v Zoo Brno

Podzimní toulky po Mniší hoře

29.10.2015 18:35

    Všimli jste si, že brněnská zoologická zahrada každý rok na podzim mimořádně zkrásní? Pokud zasvítí sluníčko, hraje doslova všemi barvami. Trvá to krátce, možná jen několik dní či týdnů, než opadne listí a vlády nad přírodou se zmocní zima. Právě v tomto čase se vyplatí do zoo přijít…

    Na Mniší hoře jsme dnes potkávali spoustu návštěvníků. Pokud mohu doporučit – přijďte i vy. Třeba v sobotu 31. října – a zůstaňte až do večera, bude se slavit Halloween aneb Svátek dýní. Zahrada bude mimořádně otevřena až do 20 hodin. Pořadatelé slibují bohatý program i spoustu legrace. „Letos jsme objednali tisíc dýní, které zdarma rozdáme návštěvníkům k soutěžnímu dlabání. Své výtvory si mohou odnést domů, a těmi, které u nás zůstanou, vyzdobíme Mniší horu,“ říká vedoucí útvaru vnějších vztahů Michal Vaňáč. Na pódiu v Dětské zoo vystoupí Lucie Dobrovodská se skupinou Paka, součástí pestré nabídky je i magie s VIDA science centrem Brno či světelná show skupiny Magnis. Při večerní procházce se děti setkají se záhadnými postavami a budou plnit strašidelné úkoly. Slavnost se pochopitelně neobejde bez dýňových dobrot a malování na obličej, těšit se můžete i na zdravé grilování se Střediskem ekologické výchovy Hlídka. Však přijďte, sami uvidíte. Pokladny budou otevřeny do 18 hodin.

Ocenění, které potěší

    Na 70. výročním zasedání Světové asociace zoologických zahrad a akvárií WAZA v Al Ajnu ve Spojených arabských emirátech bylo brněnské zoo uděleno ocenění za aktivity související s kampaní „Biodiverzita – to jsme my (Biodiversity is Us)“. Žáci a studenti základních škol a gymnázií mají možnost navštívit v zoo některý z výukových programů, popřípadě si projít speciální naučnou stezku k této kampani. Existuje i bezplatná aplikace, která je volně k dispozici všem uživatelům chytrých telefonů v pěti jazycích. Prostřednictvím ní se zájemci mohou dozvědět zajímavé informace o 400 živočišných druzích, zahrát si hry a kvízy, tvořit své vlastní karty zvířat a přes Facebook se podělit s přáteli o oblíbené obrázky.

    Biodiverzitou je myšlena druhová rozmanitost i genetická variabilita žijících organismů, jejich populací, společenstev a ekosystémů. Na těchto principech funguje příroda už odpradávna. Zajišťuje tak nezbytné funkce pro existenci života na Zemi, jakými jsou například produkce kyslíku, čištění vody a vzduchu, regulace klimatu, produkce potravin a surovin pro průmysl. Člověk je na těchto službách přímo závislý a nemůže je nahradit moderními technologiemi.

    „WAZA ocenila zejména naši spolupráci s vysokými školami, které jsme zapojili do organizace literární a výtvarné soutěže,“ zdůrazňuje ředitel zoo Martin Hovorka. „Soutěž proběhla letos na jaře ve spolupráci se studenty Mendelovy univerzity.“ Ocenění je velice cenné, získalo ho jen několik světových zahrad.

Výrazný chovatelský úspěch

    V závěru března jsme informovali, že brněnské zoologické zahradě se podařilo jako první v České republice dochovat mládě turaka šedého.

https://www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/brnenska-zoo-je-pripravena-na-letosni-sezonu/

    Přesně za sedm měsíců se vylíhlo další mládě. Rodiče ho opět poctivě krmili a pečlivě střežili hnízdo. Malý turako po 28 dnech opustil svůj příbytek a krátce poté se odvážil i do venkovní expozice. Turakové jsou příbuzní kukaček, dělí se na modré, zelené a šedé. Odchovy šedých turaků se příliš nedaří, každá rada je proto velice cenná. První úspěchy v Evropě zaznamenali v Cotswold Wildlife Parku ve Velké Británii. S tamními odborníky byla konzultována i metodika brněnského odchovu. „Samičku narozenou letos v únoru jsme zapůjčili do předem ověřeného soukromého chovu s tím, že Zoo Brno si ponechala nárok na rozhodování o osudu potenciálních mláďat. K tomuto řešení jsme přistoupili, protože se nepodařilo najít vhodné umístění v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad,“ říká kurátor chovu ptáků Petr Suvorov. „Nechtěli jsme, aby naše první mládě putovalo do zahraničí, odkud by jeho případný zpětný transport mohl být problematičtější.“ Druhému mláděti je už 51 dnů, postupně se začíná přepeřovat, jeho pohlaví zatím není známo. Dnes jsme si ho přišli do Exotária prohlédnout. Fotografování z velké vzdálenosti (a navíc přes sklo) bylo složité, ale něco se přece jen podařilo…

Nekuřácký provoz

    V poslední době se často mluví o kouření. I brněnská zoologická zahrada hodlá od ledna 2016 omezit kouření v celém areálu Mniší hory. Kuřáci budou mít vyhrazena speciální místa, dostatečně oddělená zejména od občerstvovacích prostor a dětských atrakcí. Ředitel zoo k tomu říká: „Kromě úprav v návštěvním a provozním řádu doplníme informační a navigační systém a postupně vybudujeme sedm míst, kde bude možné v prostorách zahrady kouřit. To je samozřejmě spojeno s finančními náklady, které v celkové výši dosahují asi 700 tisíc korun.“

    Od ledna budou v zoo čtyři místa vyhrazená pro kuřáky: pod terasou restaurace U Tygra, vedle expozice manula, u Exotária a v Africké vesnici. Později vzniknou ještě kuřácké koutky nad Správní budovou, u Tropického království a v prostoru mezi Dětskou zoo a pódiem v horní části zahrady.

Ježci se připravují na zimu

    „Do naší záchranné stanice jsme od září přijali téměř dvacet osiřelých ježčích mláďat. Část z nich se podařilo odchovat tak, že ještě před zimou dosáhla dostatečné hmotnosti, a mohli jsme je vypustit do přírody. Počátkem listopadu by ježci měli vážit alespoň 500 gramů,“ uvádí vedoucí stanice Jana Švaříčková.

    Ježků v poslední době výrazně ubývá. Z krajiny mizí pestrost a roztroušená zeleň v podobě mezí nebo remízků, v zahradách nenacházejí dostatek úkrytů, ani prostředí bohaté na hmyz. Většinu hmyzožravců, kteří se ocitli v nouzi, tvoří ježci západní, řidčeji i východní. Některé se podaří vrátit zpět do přírody, jiní přečkají zimu ve stanici. Stává se však, že je lidé najdou ve chvíli, kdy už jim nikdo nedokáže pomoci. Mláďata z pozdních vrhů měla letos příznivé podmínky pro získání dostatečné hmotnosti. Vždy záleží na průběhu počasí i na tom, zda nálezce má možnost přikrmovat ježky granulemi či masovými konzervami pro kočky nebo psy. Pokud ježek nemá zimní spánek, v následujícím období většinou nepřežije. Není tedy vhodné ponechávat tyto hmyzožravce v bytě a považovat je za domácí mazlíčky. Aniž si to uvědomujete, ubližujete jim…

    A ještě důležitý vzkaz na závěr: „Pokud v listopadu najdete ježka s hmotností nižší než půl kilogramu, kontaktujte nás. Ježci, kteří se ukládají k zimnímu spánku, by měli vážit alespoň 600 gramů. Chcete-li s čímkoliv poradit, zavolejte na pohotovostní telefonní číslo 702 137 837.“ Odborníci ze Záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích ochotně odpoví na všechny dotazy a vysvětlí případné nejasnosti. Telefonní linka je v provozu nepřetržitě 24 hodin denně.  (jbo)

Foto: Jaroslav Bobek