Novinář Jiří Řezáč vtiskl novou tvář brněnské Farinově zatáčce

Pocta závodníkům i tvůrcům bývalého okruhu

26.09.2016 08:45

    My, kteří často projíždíme brněnskou Farinovou zatáčkou, už delší čas pozorujeme, že se zde něco děje. K památníku, který v tomto úseku trasy bývalého Masarykova okruhu vyrostl před šesti lety, přibylo 22 menších žulových kvádrů se jmény všech automobilových vítězů z let 1930–1986. Nechybějí ani jména vítězů jedné stopy v seriálu mistrovství světa za období 1965–1982. Areál navíc ozdobila konstrukce s informačními deskami ve čtyřech jazycích se základními údaji o okruhu a tragické havárii, k níž tady došlo před 67 lety.

    Farinova zatáčka se nachází v lesním úseku mezi brněnskými čtvrtěmi Žebětín a Kohoutovice. Je pojmenována po slavném italském automobilovém závodníkovi a prvním mistru světa Formule 1 Emiliu Giuseppe Farinovi. Toto místo patřilo mezi nejobávanější úseky trati. A právě zde Farina havaroval. Psal se rok 1949. Bilance nehody byla velice smutná. Dva návštěvníci závodů – patnáctiletý Václav Hejtman z Kobylnic a o tři roky starší student gymnázia Jindřich Gregor z Brna – zahynuli, dalších 12 diváků bylo zraněno.

    Mnoho lidí se mylně domnívá, že Emilio Giuseppe „Nino“ Farina při nehodě zemřel. Havárii přežil téměř bez zranění. Ve Formuli 1 závodil až do roku 1955, následně se ještě neúspěšně pokusil kvalifikovat na 500 mil Indianapolis. V roce 1966 se mu stala osudnou cesta na Velkou cenu Francie, kam se vypravil jako divák. U města Chambéry zemřel poté, co se svou Alfou Romeo narazil do telegrafního sloupu.

    Po 30 letech od ukončení závodů na původní trati Masarykova okruhu se ve Farinově zatáčce sešli příznivci motoristického sportu, aby společně otevřeli památník, který zde z úcty a za vlastní prostředky vybudoval člen Syndikátu novinářů ČR Jiří Řezáč z Brna. Přijel i jeden z našich nejúspěšnějších závodníků na okruzích a do vrchu, 24násobný mistr republiky a 12násobný mistr Evropy Josef Michl. Nechyběly starostky okolních obcí – Miluše Červená z Popůvek, Irena Kynclová z Troubska, na jehož území se nachází známá Veselka, a Jana Drápalová z Městské části Brno-Nový Lískovec.

    Jiří Řezáč byl komentátorem Masarykova okruhu, často vzpomíná na dávno zašlé časy, na setkání s Eliškou Junkovou a mnoha dalšími jezdci. Při přechodu na nové působiště Automotodromu pociťoval – při vší úctě ke kvalitám nové trati – nostalgii po magické atmosféře původního klasického okruhu. „Název Farinova zatáčka je pojem, v němž je dodnes ukryto kouzlo Masarykova okruhu a image tohoto závodiště,“ připomíná. „Dodnes oslovuje a přitahuje nejmladší diváckou motoristickou generaci. Proto jsem pojal nápad vybudovat na některém slavném úseku silniční trati památník, který by budoucím generacím připomínal slavné a významné dějiny brněnského a československého motoristického sportu.“ Jiří Řezáč požádal o spolupráci tehdejší vedení Automotodromu, nabídl, že osobně převezme veškeré pořadatelské břímě. Neuspěl. Založil proto občanské sdružení Větrník Brno (dnes je to zapsaný spolek) a do práce se pustil sám…

    Jak už bylo řečeno, v roce 2010 vyrostl na místě Farinovy havárie žulový monument s nápisem „Farinova zatáčka – památný úsek Masarykova okruhu“. Magistrát města Brna tenkrát přispěl částkou 70 tisíc korun, zbytek nákladů platil Jiří Řezáč z vlastních prostředků. „Několik let poté ve mně osaměle stojící žulový solitér podnítil inspiraci k vybudování areálu v podobě Památníku Farinovy zatáčky,“ dodává. „Nerad se o něco prosím, raději si všechno udělám sám. Uvědomuji si, že tohle nemůže dělat každý. Musí to být buď blázen, nebo posel boží. Doufám, že jsem ten druhý," směje se. Památník byl dokončen a slavnostně otevřen. Celkové náklady si vyžádaly 600 tisíc korun. Jiří Řezáč vše uhradil z vlastních prostředků. Společnost Auto Rallye Cross Brno mu každoročně přispěje pěti tisíci na servisní údržbu.

    V neděli 25. září 2016 se ve Farinově zatáčce povídalo, zpívalo a také hodně vzpomínalo. Když se sejdou dobří lidé, skuteční přátelé, je vždy o čem hovořit. Pozdravili jsme se s bývalými jezdci týmu ARC Brno Rostislavem Nedbálkem a Vojtěchem Svobodou. Se svou rodinou přijela až z Prahy zpěvačka a herečka Dita Vích Hořínková. Jiří Řezáč by ji rád viděl v hlavní roli Elišky Junkové v divadelní hře, kterou napsal. Víc zatím nemohu prozradit, nechtěl bych to zakřiknout…

    Jiří Řezáč při setkání u Památníku Farinovy zatáčky několikrát zdůraznil, že jeho počin nespočívá v „nadšenectví“, jak se mnozí z nás možná mylně domnívají. Dělá to v úctě k práci lidí, kteří se zasloužili o vybudování tak věhlasného projektu, jakým byl původní Masarykův okruh. A také v úctě před výkony všech jezdců a členů jejich týmů. Jirko, díky!

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 

Jiří Řezáč pozval k mikrofonu závodníka Josefa Michla.