Po desáté se (nejen v Brně) zazelená

30.03.2015 17:45

    Už podesáté se 2. dubna na Zelený čtvrtek (nejen v Brně) zazelená nejen probouzející se jarní příroda. Zelené pivo z pivovaru Starobrno slaví desáté jubileum. Samozřejmě, že při tak kulatém výročí se očekává návštěva snad ještě četnější než jindy. Brno se může pyšnit mnohým, co jinde nemají, co náleží k brněnským jedinečnostem, primátům. Svou velikostí a významem se priority samozřejmě různí, patří k nim však také unikátní brněnský zelený pivní speciál. Ten si prakticky okamžitě získal velkou popularitu nejen doma, ale i v dalších místech republiky. Hned v roce 2006, kdy došlo k první várce 80 hektolitrů, pivo s nezvyklou barvou zvolenou k oslavě velikonoc, zaujalo. Letos vyrobených 4700 hektolitrů bude putovat do hospod po celé republice, ale i na Slovensko. Samozřejmě, že největší sláva se jako vždy odehraje v domácím prostředí. Po zevrubné rekonstrukci interiéru přivítá hosty Pivovarská restaurace, ale také přilehlé terasy. Posezení návštěvníkům nabídne i sladový dvůr – zadní trakt za restaurací. Od dvanácti hodin je připraven atraktivní program za účasti řady hudebních skupin, včetně populární slovenské No Name.

    Od páté hodiny odpolední v hodinových intervalech ze smyčky na Mendlově náměstí bude vyjíždět Šalina Pub, jedinečná brněnská pivní tramvaj.

    Pro starobrněnský pivovar je již tradicí, vždy přijít s nějakou zajímavou novinkou či inovací. Tentokrát to budou „zelené brýle“. No, brýle. Přesně řečeno zelené filtry. Ve městě je budou rozdávat hostesky a k mání jsou také v Pivovarské prodejně. Přes tyto filtry, kdo chce, může fotit, co bude chtít a co se namane. Nejlepší fotografie umístěné na facebooku s příslušným označením, budou odměněny. „Desáté narozeniny našeho slavného zeleného speciálu jsou jistě dostatečným důvodem, aby se nejen celé Brno, ale i celá Česká republika  pořádně zelenala,“ zdůvodňuje zajímavý nápad manažerka značky Starobrno Zdenka Mindlová.

    Letošní zelené se vařilo 9. února, ve varně do mladinového kotle spolu s chmelem nemohla chybět jedna z nezbytných ingrediencí: bylinný výluh. Sílu nabylo Zelené pivo klasickým spodním kvašením po dobu osmi dnů. Dlouhým zráním při teplotě 1 °C získalo svůj typický buket a říz. Posledním krokem při výrobě bylo přidání likéru. Po celou dobu se Zelené pivo vaří podle stejné receptury z  kvalitní vody, nejlepšího moravského ječného sladu a jakostního žateckého chmele.  (št)