Pro lepší komfort firem, zaměstnanců i restaurací

Platební karty namísto papírových stravenek

18.06.2015 09:15

    Na tiskové konferenci v Brně byly představeny nové elektronické karty Ticket Restaurant® Card. Společnost Edenred, jeden z největších hráčů na trhu zaměstnaneckých benefitů, zavádí tuto novinku ve spolupráci s firmou MasterCard. Princip je velmi jednoduchý. Lidé ve firmách dostanou namísto papírových stravenek platební karty, na které jim zaměstnavatelé každý měsíc pošlou částku v hodnotě stravného. Peníze lze použít pouze k nákupu teplého jídla nebo potravin k přímé spotřebě. Projekt odstartoval v Brně, postupně budou následovat další města a regiony.

    Každý, kdo má jenom trochu přehled o účetnictví a „úřadu“, který je s ním spojen, jistě pochopí, kolik práce se ušetří. Účetní ve firmách ani pracovníci restaurací už nebudou muset složitě evidovat a vyúčtovávat papírové stravenky. Zaměstnanci si jen zkontrolují zůstatek na svých platebních kartách. V restauraci pak zaplatí přesnou sumu – a vše si podle potřeby ověří v mobilní aplikaci. Částku převyšující hodnotu stravenky už nebudou muset doplácet v hotovosti. Neuslyší ani časté sdělení „na stravenky nevracíme“.

    Sami jsme si to vyzkoušeli v restauraci Zlatá loď na náměstí Svobody v Brně. Je to skutečně velice jednoduché a praktické…

    „Placení kartou chceme postupně zavést v celé síti, kde se nyní používají papírové stravenky,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Edenred Martin Bulíř. „Jde nejen o zásadní změnu při placení obědů, ale i další výrazný krok k digitalizaci zaměstnaneckých benefitů.“ Podobný systém je v provozu například ve Francii, Belgii, Polsku či na Slovensku. Proč bylo pro jeho vyzkoušení a uvedení do provozu zvoleno právě Brno? Odpověď je nasnadě. Město je ideální především svou velikostí a strukturou, je centrem inovací, informačních technologií a moderních technologických firem.

    V současné době má kartu k dispozici více než tisíc zaměstnanců firem a institucí. Jen namátkou můžeme jmenovat – RENOMIA, Cígler Software, Red Hat nebo Letiště Brno. „Celkem máme v Brně více než 300 partnerských provozoven, v nichž lze platit s kartou Ticket Restaurant® Card. Kromě už zmíněné restaurace Zlatá loď jsou to například IG Restaurant, restaurace Morávka, celá síť restaurací Tripoli, Rebio či OKAY Market Potraviny. Partnery se staly také velké celostátní sítě restaurací, kaváren a prodejen potravin, pokračují i jednání s obchodními řetězci.

    Pro úplnost je třeba uvést, že předplacená karta Ticket Restaurant® Card je čipová a bezkontaktní, zabezpečená PIN kódem. Při ztrátě nebo odcizení ji lze zablokovat a vystavit novou, na níž se převedou všechny prostředky z obědového účtu zaměstnance. Z tohoto pohledu je tedy bezpečnější než dosavadní papírové stravenky. Kromě možnosti zaplatit přesnou útratu a úspor času, o čemž už byla řeč, karta přináší i další výhody. „Na webových stránkách www.trc.cz je k dispozici on-line účet, na němž se zobrazí zůstatek uživatele i přehled o všech uskutečněných transakcích,“ říká produktová manažerka Ticket Restaurant® Card Zuzana Hudecová. „Zůstatek lze zjistit i prostřednictvím SMS.“

    Podle nedávno uskutečněného průzkumu platí v restauracích přibližně 75 procent návštěvníků v hotovosti. Zatímco v Evropě už fungují předplacené karty v 19 zemích, u nás se tato forma teprve rozbíhá. Zdá se však, že zájem se postupně zvyšuje, lidé už si na tento způsob placení zvykají.

    Shrňme tedy ještě jednou výhody nového systému. Pro zaměstnance je to především pohodlí (nemusejí nosit v peněžence papírové poukázky), rychlá platba (do 500 Kč bez PIN kódu), platí jen částku uvedenou na účtence, je to praktické a bezpečné, vždy si mohou ověřit zůstatek na kartě. Zaměstnavatelům i restauracím se výrazně sníží administrativa, systém je rychlý (platba trvá několik sekund) a bezpečný, všechno je velice jednoduché. Kartou lze platit nejen v restauracích, které mají běžné platební terminály. Platby mohou přijímat i přes mobilní telefon nebo tablet vybavený technologií NFC a operačním systémem Android. Provozovny si do tabletu pro zajištění plateb jednoduše stáhnou aplikaci E-Pay by Edenred z Google Play.

    Snad ještě poslední poznámka. Lidé se nemusejí obávat, že by papírové poukázky z trhu zcela zmizely. „Zaměstnanci by neměli pocítit žádnou změnu. Peníze na kartě si budou moci on-line vyměnit za papírové stravenky. Poukázky jim poté přijdou domů,“ upřesňuje Zuzana Hudecová.  (jbo)