Písmo Radima Peška

19.07.2017 14:20

    Radim Peško (1976) je grafický designér, který žije a pracuje v Londýně. Ve své práci se zaměřuje na tvorbu písma, publikací a vizuálních identit. Je také iniciátorem výstavních projektů spojených s grafickým designem. Dlouhodobě spolupracuje s různými institucemi, jako jsou Secession ve Vídni, Bedford Press v Londýně, nebo byl kurátorem tří po sobě jdoucích ročníků Mezinárodního bienále grafického designu Brno. Podílel se na výstavách v Rotterdamu, v Amsterdamu nebo v Berlíně na Biennale 8. Vyučoval sedm let na Gerrit Rietveld Akademie v Amsterdamu. Nyní působí jako hostující učitel programu Type Design Master na univerzitě ÉCAL v Lausanne.

    V roce 2010 založil digitální písmolijnu RP Digital Type Foundry. Jeho písma v současné době používá řada jednotlivců a institucí po celém světě. Poslední červnový den oficiálně představil nové album Jay-Z pro amerického rappera, producenta a podnikatele, který patří mezi nejvlivnější osobnosti současné hudební scény. Album, pojmenované netradičně pouze čísly, má vizuál tvořený číslicemi 4 : 44 na světle hnědém pozadí. Zásadní roli tak na něm hraje zvolené písmo, kterým je Larish Neue.

    Průřez svou prací, především pro zahraniční subjekty, představí Radim Peško na výstavě v SOLO Offspace (Körnerova 9, Brno) na podzim tohoto roku. Vernisáž se uskuteční 6. října, výstava bude otevřena do konce listopadu.

PETR MICHL