Přijďte do Zoo Brno oslavit Mezinárodní den ledních medvědů

Pepík a Žanda pečují o své první potomky

25.02.2016 14:45

    Medvěd lední (Ursus maritimus), označovaný též jako polární, se dožívá 20–25 let, rekord je 34 let. Žije v severních polárních oblastech. Je to opravdový kolos – pokud se vzpřímí, lehce dosáhne do výšky tří metrů. Někteří samci váží až 700 kilogramů, samice jsou podstatně menší…

    Víc pro tentokrát neprozradíme, zbytek si nastudujte sami. Znalosti se vám budou hodit v soboru 27. února 2016 při návštěvě Zoologické zahrady Brno. Součástí Mezinárodního dne ledních medvědů, na jehož oslavu vás tímto zveme, bude i zajímavá soutěž, v níž můžete uplatnit své vědomosti o těchto krásných šelmách. Nebojte se, nebude to nic těžkého. Soutěžní kartu se šesti otázkami a mapou s umístěním nápověd si vyzvednete u vstupních pokladen do zoo, poté se vydáte na zábavnou stezku a postupně začnete odpovídat. Vyplněnou kartu pak vhodíte do boxu v přednáškovém sále správní budovy. Tři výherci se mohou těšit na plyšové lední medvědy a další drobné ceny. V přednáškovém sále si návštěvníci mohou po celý den prohlížet nejlepší videa z porodního boxu medvědice Cory. V 11 a ve 13 hodin je na programu beseda s ředitelem zoo a chovateli ledních medvědů.

    Pravidelným návštěvníkům zoo, ani těm, kteří občas „surfují“ po webových stránkách či Facebooku, určitě neuniknou žádné novinky. Koneckonců – i my o nich pravidelně píšeme. Chov ledních medvědů je skutečnou pýchou brněnské zoo. Medvědice Cora v závěru listopadu 2015 opět porodila a svědomitě vychovává své páté mládě. Všechny překvapilo, že už s ním tu a tam opustí porodní box. Ve srovnání s minulým odchovem je to o celý měsíc dříve. „Nanuka a Kometu začala vodit do výběhu ve třech a půl měsících, zatímco toto mládě poprvé pustila v necelých třech měsících,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka. „Může v tom hrát roli to, že medvídě je pouze jedno a v boxu se nudí. Ale může to být i extrémně teplým počasím.“

    Koncem minulého týdne vstoupil chovatel ledních medvědů poprvé od porodu do zázemí porodního boxu. Teď tam bude několik dnů chodit pravidelně, aby zjistil, jak medvědice reaguje. „První kontakt proběhl dobře. Cora byla sice trochu nervózní, ale tento postup je důležitý, aby si pozvolna zvykala na přítomnost lidí,“ vysvětluje Jaroslav Jasínek. „Pokud bude všechno v pořádku, uzavřeme na nezbytnou dobu vstup do venkovního výběhu, vyčistíme bazén a pak už nebude nic bránit první veterinární prohlídce.“ Po zjištění pohlaví bude následovat výběr jména (společně s veřejností), stanovení termínu křtu a kmotra ledního medvíděte.

Vedení zoo a ošetřovatelé nás požádali, abychom tlumočili jejich upozornění:

Zatím stále, i v době oslavy Mezinárodního dne ledních medvědů, bude pro bezpečnost medvíděte uzavřena cesta k expozici. Děkujeme za pochopení.

    Návštěvníci uvidí medvědí rodinku v prvních březnových týdnech.

Vlevo: Cora vyrazila se svým potomkem na krátkou vycházku. – Vpravo: Žako šedý. (Foto: Eduard Stuchlík a Michal Vaňáč)

Žakové se poprvé rozmnožili

    Papoušek žako prý byl chován jako domácí společník už před 4 000 lety. Svého žaka měl i anglický král Jindřich VIII. Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES) odchyt a prodej těchto ptáků zakazuje.

    Žako šedý (Psittacus erithacus) pochází ze střední Afriky. Velikost těchto ptáků se pohybuje kolem 30–40 centimetrů, peří je zbarveno proměnlivě od světlé až po černošedou, na ocasních perech je nepřehlédnutá červená barva. Pár žaků chovají od roku 2008 i v Zoologické zahradě Brno. Pepík a Žanda – jak jim říkají – pocházejí z volné přírody, byli zabaveni pašerákům. Samička snesla loni v prosinci, poprvé po osmi letech, tři vejce. Počátkem února se z nich vylíhla dvě mláďata.

    Žakové jsou vysoce inteligentní ptáci, odborníci je považují za nejlepší imitátory ze všech papoušků. „Jejich schopnost napodobování zvuků je úžasná. My se je sice nesnažíme naučit mluvit, ale běžně imitují hlasy svých ptačích sousedů – nestorů kea nebo turaků šedých. Jsou z divoké přírody, byli odchyceni pašeráky, s lidmi tedy neměli dobrou zkušenost. Dnes už nám důvěřují a cítí se bezpečně. Důkazem toho jsou i jejich první mláďata,“ neskrývá svou radost chovatelka Simona Blahoňovská.

    Pro všechny zvědavé a nedočkavé návštěvníky jen dodejme, že mláďata jsou zatím v péči obou rodičů, návštěvníci by je mohli vidět někdy v dubnu. Pro dnešek nabízíme alespoň fotografii.  (jbo)