Vánoční strom v Zoo Brno rozsvítí zpěvačka Ilona Csáková

Oslavte advent společně se zvířaty

28.11.2014 08:55

    Lední medvědice Cora z brněnské zoologické zahrady slaví 16. narozeniny. Na svět přišla 27. listopadu 1998 v St. Petersburgu, její máma a babička pocházejí z Moskvy. Před sedmi lety porodila (jako první v historii českých zoo) úspěšně odchovaná dvojčata ledních medvědů. Jeden sameček žije v Zoo Praha, druhý v Gelsenkirchenu. V listopadu 2012 se jí narodila další dvojčata. Nanuk oslaví své 2. narozeniny v neděli při slavnostním rozsvěcování vánočního stromu, pro Kometu je na stejný den připravena oslava v Rostově na Donu, kde nyní pobývá.

    „Cora přijela do Brna v roce 2000 jako třináctiměsíční mládě a už na ni ve výběhu čekal skoro stejně starý medvěd Umca. Nejprve si na sebe docela bolestivě zvykali a Umca z tohoto seznamování občas vyšel i s nějakým šrámem, ale nakonec se z nich stal ideální rodičovský pár,“ říká ředitel Zoologické zahrady Brno Martin Hovorka.

    Po odjezdu Nanuka do nového domova budou Cora a Umca opět spojeni do jednoho výběhu. A všichni budeme netrpělivě čekat na nové přírůstky. Odchov ledních medvědů není vůbec jednoduchý, v prvním období po narození mláďat nesmějí ošetřovatelé do „výchovy“ nikterak zasahovat, všechno záleží jen na matce. Příroda bývá velice krutá, úspěch se někdy dostaví až za hodně dlouhou dobu…

    Podzim je v zoologických zahradách obdobím transportů zvířat. Přesuny nejsou zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Doprovází je řada „byrokratických“ formulářů, které je nezbytné vyřídit (často velice komplikovaně) na nejrůznějších úřadech. Největšími taháky pro veřejnost bývají mláďata. Jakmile však vyrostou, nastanou pracovníkům zoo největší starosti. Stačí jen vzpomenout, jak dlouho trvalo, než se podařilo z Brna přesunout do nového bydliště kamčatské medvědy Kubu a Tobyho. U ledních medvědů to rozhodně neplatí, ty chtějí všichni. Se zvířaty se nesmí obchodovat, pravidla asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA a EAZA) to zásadně nedovolují. Jednotlivé zahrady si zvířata navzájem vyměňují, platí se pouze za bedny a přepravu. Díky výměnám zvířat získávají zoologické zahrady přátele v nejrůznějších koutech světa. Martin Hovorka například vzpomíná, jak kdysi – krátce poté, co se stal ředitelem Zoo Brno – přijel do japonské Jokohamy a jen tak mezi řečí se zmínil, že pes pralesní, kterého tam chovají, pochází z Brna. „Okamžitě jsem se stal středem zájmu a VIP osobou,“ říká s úsměvem.

Speciality z daleké Ugandy

    V neděli 30. listopadu 2014 se v zoo rozsvítí už počtvrté vánoční strom pro zvířata, tentokrát za asistence zpěvačky Ilony Csákové. Návštěvníci se setkají s oblíbenými zvířaty, vyrobí si svíčky a vánoční věnce, nahlédnou do tajů kovářského řemesla. Na pódiu u Beringie si užijí hudební program a v Africké vesnici ochutnají ghanskou kávu a čokoládu. Labužníci si pochutnají na sladkých či slaných specialitách. Vstupné do zoo bude od 13 hodin dobrovolné.

    „Letos bude naším hostem v Africké vesnici společnost Bwindi Orphans, která nabídne pravou kávu a čokoládu z Ugandy a také ručně vyrobené ozdoby ugandských žen,“ říká marketingový specialista Marek Zona. „Zakoupením těchto výrobků nebo speciálních poukázek návštěvníci pomohou africkým sirotkům.“

    Komentovaná krmení se tentokrát uskuteční u lachtanů medvědích, velbloudů dvouhrbých a lemurů kata. A jak už bylo řečeno – u výběhu ledních medvědů děti popřejí k narozeninám medvědici Coře a dvouletému Nanukovi. Na pódiu před Beringií zazpívá Akapella skupina MINIMINY, vystoupí děti z Tanečního studia Ondrášek a zpěvačka Ilona Csáková, chybět nebude ani soutěž Koulovaná s medvědem. V 16 hodin se rozzáří sedmimetrový smrk, který zvířatům i tentokrát věnovaly Lesy města Brna.

    A ještě malá drobnost. Děti, které přinesou do 24. prosince 2014 vlastnoručně vyrobenou vánoční ozdobu, mají v ten den vstup do zoo zdarma.

Mikuláš pro dětské pacienty

    Malí pacienti Kliniky dětské onkologie přivítají blížící se Vánoce v úterý 2. prosince 2014 společně se zvířátky. Vánoční atmosféru navodí koledy v podání sboru studentů pedagogické fakulty Masarykovy univerzity pod vedením Blanky Knopové. Divadlo Paravánek zahraje pohádku Vánočníček o čertovi Hudrabovi. Děti se pak přesunou před expozici Beringie, kam za nimi přijdou Mikuláš, anděl a čert s dárečky. Chovatelé přivedou velblouda, poníka a lamy, které si děti samy nakrmí. Pracovníci brněnské zoo spolupracují s Klinikou dětské onkologie Fakultní dětské nemocnice v Brně už šestnáct let. O roku 1998 na Mniší hoře přivítali téměř 1 400 malých pacientů s doprovodem.  (jbo)

 

Chlupatí oslavenci: Šestnáctiletá lední medvědice Cora a její dvouletý potomek Nanuk. – Vpravo: Z vedlejšího výběhu si nás při fotografování zvědavě prohlížel otec Umca.

Foto: Jaroslav Bobek