Okouzlení Afrikou

02.05.2019 20:35

    Výstava Okouzlení Afrikou, kterou od začátku května hostí Pavilon Anthropos Moravského zemského muzea v Brně, přináší inspiraci africkým kontinentem a stojí u počátků moderního umění, jak můžeme vidět například u španělského výtvarníka Pabla Picassa. V České republice jde o zcela ojedinělý výstavní projekt, který tuto problematiku v tak rozsáhlé šíři zpracovává poprvé. Cenné originály v souhrnné ceně desítek milionů korun bude možné ve výstavním pavilonu Anthropos v Pisáreckém parku zhlédnout do 29. února 2020.

    Na výstavě je zastoupeno na 65 tuzemských autorů svými originálními díly, kterých je k vidění více než 180. Výstava je doplněna desítkami příkladů výtvarných děl autentického domorodého umění.

    Začátkem dvacátého století objevovali někteří francouzští umělci domorodé umění západní Afriky, které na pařížské trhy, nebo do muzeí a soukromých sbírek přicházelo z kolonií. Ačkoliv čeští umělci neměli zkušenost s koloniální minulostí, stalo se také pro mnohé africké umění významným zdrojem jejich tvůrčí inspirace po vzoru zahraničních umělců (kubistů, surrealistů, expresionistů a fauvistů), nebo na základě pobytu v Paříži.

    Čeští umělci při návštěvě Afriky vstoupili do přímého kontaktu s domorodými etniky, jejich zvyky, estetickými a výtvarnými projevy. Afrika, která je považována za kolébku lidstva, dodnes inspiruje při hledání autentického způsobu života a bezprostředním sepětím s přírodou.

    Na výstavě jsou zastoupeni přední čeští umělci, jako jsou František Kupka, Josef Čapek, Emil Filla, Alén Diviš, Antonín Pelc, Jan Křížek, František Tichý, František Hudeček, Milada Marešová nebo Oskar Spielmann. Ze současných umělců inspirovaných Afrikou jsou na výstavě díla Františka Skály, Jiřího Anderleho, Jana Švankmajera, Petra Kvíčaly, Jana Pištěka, Jindry Vikové a celé řady dalších. Součástí výstavy jsou také domorodé masky a plastiky, které dokládají vliv afrického umění na tvorbu českých výtvarníků.

Text a foto: Petr Michl