Cirkus Jo-Joo přijel po dvou letech opět do Brna

Odvážný principál ve spleti hadů

10.09.2014 12:55

    Tréninku v cirkusové manéži, především žonglování a provazochodectví, se Jaromír Joo věnuje už od dětství. Působil v několika cirkusech, ve Varieté Praha a v brněnském Rozmarýnu, hostoval na Kubě, v Mongolsku, Německu, Rusku a dalších zemích. V roce 1996 založil cirkus Jo-Joo a stal se jeho jediným vlastníkem. V manéži udivuje diváky při unikátním výcviku leoparda, který jako jediný vystupuje na vodítku bez ochranné klece. Tato nebývalá důvěra mezi šelmou a člověkem se nerodí ze dne na den, Jaromír Joo si ji postupně získává dlouhodobým a neúnavným výcvikem. Je to náročná a nebezpečná práce, doslova řehole…

    Cirkus Jo-Joo divákům předvádí kvalitní program s neopakovatelnými zážitky. V roce 2002 získal jako první právo používat titul Národní cirkus. Má 59 zaměstnanců, k nimž na jednotlivých štacích přibývají i další příležitostní pracovníci. Cestují po Evropě, byli v Americe, Číně, Singapuru a dalších zemích. Drezéři dlouhá léta reprezentovali Českou republiku v Řecku a na Kypru.

    V úterý 9. září 2014 jsme s principálem Jaromírem Joo a jeho spolupracovníky strávili příjemné dopoledne na Jakubském náměstí v Brně. Pozvali nás kolegové ze Sdružení novinářů Plzeňského a Karlovarského kraje, kteří zde uspořádali tiskovou konferenci. Jaromír Joo s sebou přivezl dvouměsíční mládě pumy Concolor, které vzbudilo velký ohlas u kolemjdoucích. Mimochodem – v cirkusu Jo-Joo mají asi 80 zvířat, většinu z nich chovají na statku u Nymburka. Na tiskovce zaznělo, že za tři roky se v cirkusu narodilo 23 tygrů.

    Povídalo se, vzpomínalo, ale pak přišlo to hlavní. Jaromír Joo se pokusil o další rekord, v pořadí už pátý. Tentokrát nestrkal hlavu do tlamy tygra, ani se nezavřel do klece s leopardy či jinými šelmami. Přímo na Jakubském náměstí v Brně si lehl na dlažbu a nechal na sebe naskládat pět obrovských hadů (dohromady vážili téměř 500 kilogramů). V této poloze vydržel 11 minut a 21 sekund. Zvědavci, kteří právě kráčeli kolem, na okamžik zapomněli na děs a hrůzu, kterou u většiny z nich vyvolávají hadi, a fotografovali jako o závod. Krajta mřížkovaná, dvě krajty tmavé a dva hroznýši královští se rázem stali atrakcí, jaká zde dosud neměla obdobu. Na všechno bedlivě dohlížel komisař Luboš Rafaj z agentury Dobrý den v Pelhřimově. Povedlo se – „mazlení“ s hady bude zapsáno do České knihy rekordů.

    „Je to pro mě jakýsi druh odpočinku, něco jako masáž,“ říká s úsměvem principál Jaromír Joo poté, co z něj pomocníci sundali všechny plazy a vrátili je zpět do pytlů. „Had této velikosti by dokázal sežrat člověka, nějakých osmdesát kilogramů pro něj nic neznamená. V zoologické zahradě v Singapuru jsem viděl fotografii, na níž had polyká buvola.“

    Národní cirkus Jo-Joo hostuje po dvou letech v Brně-Komárově (naproti Baumaxu, na rohu ulic Sokolova a Hněvkovského). Představení jsou naplánována až do 12. října 2014, denně v 17.30 hodin, o víkendech v 10 a 15 hodin. Klasické klauny, které vídáme v některých dalších cirkusech, nahradili baviči – snad je tak můžeme nazývat. Novinkou v programu je výpravná show „Alenka v říši cirkusu II.“, doplněná příjemnou scénickou hudbou. V programu nechybějí sibiřští tygři, americké pumy, papoušci ara, dalmatini, poníci a opice, některá exotická zvířata, lamy, krajty, hroznýši či krokodýli. Své odvážné kousky předvádějí artisté z Ukrajiny, Česka a dalších zemí.

    Cirkusy existují už 2 000 let, jsou nedílnou součástí kultury. Pokud by je lidé nechtěli, určitě by „přirozenou selekcí“ dávno zanikly. Škoda, že nemají obdobné postavení jako jiné organizace. Ohledně různých záležitostí musejí jednat na ministerstvu průmyslu a obchodu, jindy na ministerstvu financí, přicházejí kontroly z veterinární správy, z oblasti životního prostředí a příště třeba odjinud. Cirkusy platí měsíční silniční daň, i když jejich vozidla stojí převážnou většinu času na parkovištích. „Máme 65 technických průkazů. Když vyrazíme, je to pořádná kolona,“ dodává principál. „Silniční daň bychom chtěli platit podle denních sazeb. A je toho podstatně víc, co potřebujeme změnit. Stručně řečeno – chtěli bychom někde zakotvit.“ Už se naštěstí rozbíhají první jednání o tom, že by cirkusy patřily se vším všudy pod ministerstvo kultury. Snad tedy svítá na lepší časy…  (jbo)

 

Vlevo nahoře: Principál Jaromír Joo „odpočívá“ pod tíhou pěti hadů škrtičů. – Vpravo: Velký zájem kolemjdoucích vzbudilo dvouměsíční mládě pumy. – Dole: A ještě pár odpovědí na zvídané otázky novinářů…

Foto: Jaroslav Bobek