Ladíte s námi na vlnách rozhlasové a televizní historie

Od tamtamu k internetu

04.06.2013 17:50

    Rozhlas a televize patří neodmyslitelně k našemu životu. Málokdo si však uvědomí, že cesta, kterou tato média urazila od doby svých prvopočátků až k dnešnímu digitálnímu vysílání, byla velice dlouhá a složitá. Počátky rozhlasového vysílání v Československu bychom museli hledat před 90 lety – konkrétně 18. května 1923, kdy posluchači poprvé vyslechli Radiojournal odbavený z vysílače ve Kbelích u Prahy. V případě televize se musíme vrátit o 60 let zpět. Československo mělo pravidelné televizní vysílání jako jedna z prvních zemí na světě – od 1. května 1953. Nejprve se vysílalo jen několik dnů v týdnu, od prosince 1958 mohli diváci sledovat televizi každý den.

    O nových komunikačních a sdělovacích technologiích se hodně píše i povídá. Pro mladé lidi je samozřejmostí to, co by si pamětníci nedokázali ještě před patnácti či dvaceti lety vůbec představit. O to víc je zapotřebí ocenit rozhodnutí Technického muzea v Brně uspořádat výstavu, která prostřednictvím vzácných a jedinečných exponátů umožňuje nahlédnout do období prvopočátků rozhlasu a televize v naší republice.

    Ladíte s námi na vlnách rozhlasové a televizní historie. Tak se zmíněná výstava jmenuje. A je skutečně vynikající a originální. Na projektu spolupracovali nadšenci z Vysokého učení technického v Brně, Knihovny Jiřího Mahena a reklamní společnosti SNIP & CO. Kromě výstavy v Technickém muzeu v Brně je připraveno i několik doprovodných akcí, které návštěvníci zhlédnou v průběhu léta v Knihovně Jiřího Mahena, v odletové hale brněnského letiště, na náměstí Svobody či v nákupním a společenském centru Vaňkovka. Mnohé z historických exponátů si tak prohlédnou i ti, kteří nepřijdou přímo do Technického muzea.

    Pojďme však nahlédnout do expozice. Jak už bylo řečeno – je zajímavá a obsahuje spoustu unikátních historických přijímačů, televizních kamer i dalších přístrojů a zařízení, bez nichž se práce v televizním či rozhlasovém studiu neobejde. Za uplynulá desetiletí se proměnil nejen design rádií a televizorů, ale především technologie vysílání. Na výstavě si oživíte vzpomínky na tranzistoráky, dozvíte se, z čeho se skládají radiopřijímače, jak funguje televize. Dnešní dobře známé audiovizuální technologie porovnáte s jejich staršími předchůdci. Prohlédnete si telefonní ústřednu, historický telegraf, rádio s gramofonem. Vše je uspořádáno chronologicky, s krátkými popisky, případě i stručným výkladem. V improvizovaném nahrávacím studiu si můžete vyzkoušet hru na elektronickou kytaru či klávesy. Na speciální frekvenci lze pomocí mobilního telefonu a sluchátek naladit vysílání „muzejního rádia“. Nechybějí ani krátkometrážní naučné filmy. Historický kontext se snaží přiblížit dobové dioráma, do něhož jsou rozhlasové a televizní přijímače zasazeny. Najdete zde tři pokojíky ve stylu padesátých a sedmdesátých let a z období Tuzexu. Zařízeny jsou přesně tak, jak to v domácnostech tenkrát vypadalo. Každý návštěvník se tak může vcítit do doby svých babiček nebo svého mládí, zavzpomínat si...

    Výstava Ladíte s námi na vlnách rozhlasové a televizní historie potrvá do 27. října 2013. Otevřena je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Podařilo se ji tematicky propojit se stálou expozicí sdělovací techniky, jejíž nový katalog „Od tamtamu k internetu“ byl právě vydán. Je určen nejen odborníkům, ale i fanouškům komunikačních technologií. Přijďte. Budete se tady cítit velice příjemně, stejně jako jsme se cítili my při vernisáži za doprovodu Vysokoškolského souboru lidových písní a tanců Poľana.  (jbo)

Další informace a fotografie najdete zde.


Foto z vernisáže výstavy: Jan Martof