Nová výstava v barevném podzemí na Zelném trhu

Obrazy země, umění z hlíny a prachu

28.09.2018 12:30

    Blíží se závěr září, v Galerii Katakomby na brněnském Zelném trhu končí podle původních předpokladů výstava ZPOZA DÍRY ... also love is not a ditry word, pořádaná dobrovolným sdružením Skill Art. O jejích přípravách jsme psali 21. 8. 2018 v článku Vymalujeme divadlo. Akce měla mimořádný úspěch. Mnozí z návštěvníků žádali, aby galerie zůstala barevně vyzdobena i do budoucna…

    „Instalační výstava se povedla, mám radost. Za osm dní překročila hranici sociálních sítí, název Zpoza díry lze lehce nalézt i v Google vyhledávači,“ říká autor původního nápadu Pavel Vagner. „Výstava v barevně vymalovaném podzemí bude prodloužena do 7. listopadu pod názvem Terrapicture. Své obrazy země, umění z hlíny a prachu, představí Roman Muroň. Zajímá se o keramickou tvorbu, archeologii, lidovou architekturu a tradiční stavební technologie. Vernisáž je naplánována na úterý 9. října v 18 hodin. Ve sklepní scéně divadla při té příležitosti zahraje undergroundová kapela Putrescin. Bude i skvělé pohoštění.“

    Výstava v podzemí na Zelném trhu přilákala spoustu zájemců s kamerami a fotoaparáty. Mnozí se zde zvěčnili na památku u obrazu Karla Kryla, plastiky Desátá brána, Okna do ráje i u jiných exponátů. Vymalované barevné prostory jim doslova učarovaly. Vernisáže se zúčastnil i Zdeněk D. Blažek, kapelník hudební skupiny Mocca Soul Band. Barevný svět jej okouzlil a inspiroval k natočení videoklipu už nahrané vlastní verze písničky Lucy In the Sky od Beatles. Sugestivní prostor se stal také součástí jedné ze scén připravovaného dlouhometrážního dokumentárního filmu Drsně a něžně, který natáčí režisér Ľubomír Štecko se zajímavými moravskými a slovenskými tvůrci.

    Pro zájemce, kteří na výstavu nemohli přijít, je vytvořena virtuální prohlídka 360° na webových stránkách https://zpozadiry.webnode.cz. V závěru instalace bude ještě doplněna o část galerie, v níž se děti díky doprovodnému programu výstavy, tzv. Husa workshopu, svou tvorbou připojují k oslavě 100. výročí vzniku Československa.

    Zajímavé dětské výtvory na stěnách svou osobitostí doplňují tvůrčí kulturní atmosféru této historické budovy. Oblíbená výtvarná setkání pro základní školy a nahlášené skupiny budou pokračovat. Trvají přibližně 90 minut, podle dohody je lze prodloužit či zkrátit. Děti se zábavnou formou dozvědí mnoho informací o barvách a geometrii, což mohou následně využít ve své každodenní činnosti. Při návštěvě podzemí se také seznámí s historií Divadla Husa na provázku.

    Po skončení výstavy Terrapicture budou prostory Galerie Katakomby v Centru experimentálního divadla uvedeny do původního stavu, vrátí se opět do „bílého kabátu“. Proslýchá se, že Pavel Vagner připravuje už nyní podobnou obsáhlou instalaci, ale zatím nevíme kde. Světlo světa by měla spatřit na podzim příštího roku. Nebude prý jen o barvách, ale o hlíně, přírodě a člověku v ní. Víc jsme se zatím nedozvěděli. Rádi se necháme překvapit…  (jbo)