Malířka Věra Hejdová vystavuje v Technickém muzeu v Brně

Obrazy mezi historickými automobily

14.01.2014 10:45

    Malířka a grafička Věra Hejdová pochází ze severní Moravy. Svůj ateliér má v Uhřičicích nedaleko Kojetína. Ztvárňuje všechno hezké, co jí padne do oka – krajinu, architekturu, květiny, zátiší, portréty… ale také historické automobily. Koneckonců – přijďte si její obrazy prohlédnout do Technického muzea v Brně. Na výstavě nazvané „Historické automobily v obrazech Věry Hejdové“ najdete 30 zajímavých olejomaleb a akvarelů. Všechny září neobyčejným světlem, radostí a pohodou, je to úžasná podívaná!

    Malířkou se chtěla stát už v dětství. Její učitel ze základní školy rozeznal rodící se talent a podporoval ji v uskutečnění jejího snu. Osud rozhodl, že místo umělecké školy vystudovala školu stavební, touha profesionálně malovat ji však neopustila. Určitý čas byla zaměstnána ve stavebnictví. Možná, že i tato profese ji do jisté míry inspirovala. Stavebnictví – jak sama říká – pracuje s prostorem, plochou a představivostí. Mnohé zkušenosti získané v tomto oboru nyní zúročuje při malování obrazů.

    „Díky manželovi, který je nadšeným sběratelem veteránů, se pohybuji mezi milovníky nádherných historických vozů. Tyto staré automobilové klenoty mě doslova nadchly. A pak už byl jen krůček k tomu, abych je začala malovat,“ říká autorka. Před deseti lety jsem poprvé namalovala Tatru 2-603 z rodinné sbírky. Manžel má obraz dodnes ve své pracovně. V mém ateliéru najdete obrazy veteránů různých značek a typů – Tatru 11, Aero 500, Triumph TR3, Ferarri 350 GT, Mustang GT a další.“

    Mnohé z obrazů a grafik Věry Hejdové krášlí byty a pracovny našich i zahraničních sběratelů veteránů. Najdete je v Německu, Nizozemsku, Kanadě, Rakousku či Novém Zélandu. Malování je pro ni život, radost, znovuzrozená energie a duševní citlivost, kterou se snaží prostřednictvím svých obrazů zprostředkovat i lidem ve svém okolí.

    Malířka nezapomíná ani na nejmladší generaci. Pro děti vytvořila sadu omalovánek „Poznej Tatru“. Na obrázcích, které si děti samy vybarvují, jsou všechny známé typy automobilu Tatra. Věra Hejdová se každoročně účastní také „Minisalonu Zlín – filmové klapky“ v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Na této charitativní akci vystavují a v aukci prodávají naši významní výtvarníci. Výtěžek je určen pro podporu nejtalentovanějších studentů Filmové školy ve Zlíně. Velký úspěch měla klapka Věry Hejdové s tématem legendárního filmu Dědeček automobil.

    Je logické, že tematicky zaměřená výstava v Technickém muzeu v Brně představuje jen část z díla malířky a grafičky Věry Hejdové. Jako brněnské patrioty nás velice těší, že mezi nejrůznějšími značkami automobilů nechybějí obrazy veteránů, které kdysi vyrobila Zbrojovka Brno – známé „Zetky“ Z9, Z4, Z5 Express, Z6 Hurvínek, Z29 valník... Najdete je přímo mezi exponáty historických automobilů, což požitek z výstavy ještě více umocňuje.

    Kdesi jsem četl, že Věra Hejdová má ve zvyku namalovat pro každou výstavu alespoň jeden nový obraz. Nejinak tomu bylo loni na podzim v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici, a stejně je tomu i na současné výstavě v Brně, kde si návštěvníci rovněž prohlédnou obraz, který autorka dokončila těsně před zahájením výstavy. Prozradila nám, že do vernisáže ani nestačil uschnout. Obraz připomíná jízdu do vrchu Brno–Soběšice, na jejíž start se loni postavili i manželé Hejdovi s nádherným valníkem Z18, rok výroby 1929.

    Výstava „Historické automobily v obrazech Věry Hejdové“ potrvá do 16. března 2014.

JAROSLAV BOBEK

 

Snímky z vernisáže výstavy Věry Hejdové v Technickém muzeu v Brně.

Těsně před výstavou namalovala Věra Hejdová obraz „Brno–Soběšice“. – Vpravo: Loni se autorka zúčastnila spolu s manželem Jízdy do vrchu a výstavy historických vozidel v Brně.

Foto: Jan Martof