Mezinárodní výstava šperků a historie zlatnického řemesla

Objevte tajemství Karátových duší

14.05.2019 08:45

    Muzejní prostory určené převážně pro techniku a stroje oživila špetka současného umění a designu. Technické muzeum v Brně zpřístupnilo široké veřejnosti výstavu nazvanou Karátové duše. Pořádá ji ve spolupráci s Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska. Návštěvníci mají mimořádnou příležitost vidět šperky zhotovené 24 tvůrci ze Slovenska, Česka, Itálie, Číny a Španělska. Každý z autorů přistupuje k estetickému a řemeslnému ztvárnění svého díla vlastním osobitým stylem. Rozmanitost prstenů, náramků, náhrdelníků a autorských objektů je navíc doplněna i pohledem do zlatnické dílny.

    „Výstava Karátové duše sa snaží rámcovo mapovať súčasnú situáciu šperku v našich susedných krajinách, ale aj o kúsok ďalej.  Expozícia je prezentáciou klasických zlatníckych techník, cez tvorivé vyjadrenia šperku v tematických rovinách a inšpiráciách, až po experimentálne vyjadrenia s vyústením do šperku ako objektu a povýšenia ho na vysoké umenie voľnej tvorby,“ říká bratislavská kunsthistorička Barbara Brathová, která je kurátorkou výstavy. „V prezentácii sú zahrnuté vážne tematické roviny o svete, živote, prírode, spiritualite, prípadne filozofické úvahy a odkazy histórie a mytológie, nájdu sa inšpirácie z tradícií a odlišných kultúr, ale aj zábavné typy šperkov na hravé nosenie, alebo súčasné výrazne dizajnové presahy v šperku v zmysle artovej moderny od minimalizmu až k výpravnej teatralite. Všetky tieto druhy, štýly a kreatívne nápady sa snažia byť prehľadom toho, čo sa doma a v zahraničí v rámci šperku deje na úrovni remeselnej bravúry, technického pokroku a umeleckého chápania.“

    Garantem výstavy je Pavla Stöhrová. Na vernisáži zdůraznila, že cílem výstavy je představit také tu část muzejní práce, která se zaměřuje na dlouhodobé uchování a restaurování vzácných sbírkových předmětů. „Bez znalosti původních výrobních postupů a uměleckořemeslných technik nelze kvalitně restaurovat žádný artefakt, přitom tyto znalosti se dnes vytrácejí a mnohé z nich jsou už zcela zapomenuty nebo si je mistři vzali jako své tajemství do hrobu,“ říká. „Rekonstrukcí a zachováním výrobních postupů pro budoucí generace se zabývá Metodické centrum konzervace při našem muzeu. Stálo i u zrodu výstavy a spolupráce se slovenským cechem.“

    Výstava představuje důmyslné zlatnické nástroje a nářadí i klasické zlatnické techniky a materiály užívané tisíce let. Nejen kovy, ale i drahé kameny, včetně českého granátu, jehož prezentace vznikla ve spolupráci s turnovským družstvem umělecké výroby Granát. Návštěvníci nahlédnou do detailů těžby našeho národního kamene a jeho zpracování v Podkrkonoší. Účastníci Brněnské muzejní noci 18. května pak zažijí i praktické ukázky a setkání s opravdovými zlatníky přímo na výstavě. Kromě historických zlatnických a šperkařských postupů jim muzejní konzervátoři poodhalí tajemství moderních metod péče o vzácné artefakty.

    Na vernisáži byli vyhlášeni vítězové 22. ročníku soutěže studentského šperku, pořádané Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska. Oceněné práce na téma Divadelní šperk jsou součástí výstavy. Pokřtěna byla rovněž knižní novinka z produkce Technického muzea v Brně – dvojjazyčná publikace s bohatým obrazovým doprovodem SMALT/EMAIL (*). Zevrubně se věnuje fenoménu, který po tisíce let sloužil na špercích jako náhrada drahokamů. V současné době jej známe spíše jako běžnou povrchovou úpravu všedních kovových výrobků. K výstavě byl vydán výpravný katalog s profily jednotlivých vystavujících šperkařů a texty autorského týmu výstavy.

    Na části výstavy participoval brněnský zlatnický mistr Jiří Drlík (nar. 1938), výrazná osobnost českého i světového šperkařství. Technické muzeum mu tímto způsobem vzdává hold a poděkování za možnost užší a dlouhodobější spolupráce. Slovenský cechmistr Ľubomír Déči nechal vyrobit reprezentativní vlajku cechu. Je umístěna přímo v expozici a měla by provázet i všechna následná setkání. Výstava Karátové duše v brněnském Technickém muzeu rozhodně stojí za zhlédnutí. Potrvá do 31. července 2019.  (jbo)


Fotografie z výstavy: Jaroslav Bobek

>>><<<

*/ O projektu SMALT / EMAIL jsme psali v BrnoŽurnálu 30. 10. 2017:

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/umeni-emailu-technika-smaltu