Obejde se i letošní rok v kraji bez extremizmu?

28.01.2014 11:45

    Uplynulý rok na jihu Moravy se obešel z bezpečnostního hlediska bez mimořádných opatření k významným projevům rasizmu a extremizmu – pochvaloval si ředitel Policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil.

    Zdůraznil, že trestná činnost se skoro 30 000 trestnými činy bují kvůli recidivistům. Z Brna se rozlila do okresu Brno-venkov. Policie objasnila 39 % trestných činů.

    Obecná kriminalita vykázala loni mírný nárůst a trochu lepší objasněnost, zato násilná kriminalita mírné snížení. Hlavně Znojemsko drží tři roky v ČR primát v nebezpečném pronásledování a vyhrožování.

    Pokud jde o loňské jihomoravské vraždy, 12 jich bylo dokonaných, devět ve stádiu pokusu a tři v přípravě. Z dvaadvaceti loňských vražd v kraji bylo 20 objasněných, včetně mordu čtyřčlenné rodiny v Brně-Ivanovicích mladým Američanem, o jehož vydání požádala ČR Spojené státy. Zatím neobjasněny zůstávají vraždy z 2. srpna loňského roku v brněnské ulici Vinohrady a z 3. září v areálu ZD ve Vlkoši. Ve způsobu provedení vede užití bodnořezných nástrojů a střelných zbraní. Jako motiv přitom slouží nejčastěji osobní rozpory nebo loupež.

    Problémy dělají majetkové kriminálce krádeže v rodinných domech (přibylo 191 případů). Série vykradení objektů dělají skupiny nájezdníků i z jiných krajů. Také řidičům zmizelo v kraji 569 aut (o 82 více než před rokem), též vlivem působení podnikatelů ze Slovenska. Zato na jihu Moravy ubylo krádeží z aut. Přes 6700 dopravních nehod v kraji přineslo 55 mrtvých (meziročně o 10 více) i odnětí 94 řidičských průkazů.  (vž)