O titul Dobrovolní hasiči roku soutěží 149 jednotek a sborů

19.08.2020 10:35

    Celkem 149 zásahových jednotek a hasičských sborů se do uzávěrky 25. července přihlásilo do desátého, jubilejního ročníku soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku, kterou jako mediální partner podporuje také server Syndikátu novinářů jižní Moravy BrnoŽurnál. Počet přihlášek o 14 převyšuje účast jednotek a sborů v minulém roce.

    Pořadatelé soutěžní ankety z brněnského spolku Sv. Florián na konci července zkontrolovali platnost všech přihlášek. Pak je předali odborné porotě v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR generálporučíkem Ing. Drahoslavem Rybou. Z množství přihlášek porota do září vybere 25 nejlepších finalistů z řad zásahových jednotek a dalších 25 hasičských sborů. U zásahových jednotek porota vybírá 25 nejprofesionálněji provedených zásahů jednotek obcí a stejný počet příkladných a motivačních akcí hasičských sborů, zaměřených zejména na práci s mládeží. O umístění finalistů bude od 18. září do 20. října hlasovat veřejnost na internetu, nebo prostřednictvím SMS. Detaily hlasování zájemci najdou na webu adhr.cz.

    Pro hodnocení organizátoři ankety stejně jako v minulých letech území republiky rozdělili na pět místních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Patrony ankety jsou i letos zpěvačka Ilona Csáková a herci Ondřej Vetchý a Petr Rychlý.

    Vyhlášení výsledků soutěžní ankety se uskuteční 19. listopadu v Brně tradičně před kamerami České televize. Nejlepší zásahové jednotky a hasičské sbory v Brně převezmou skleněné zásahové přilby z dílen českých sklářů a také hodnotné věcné ceny. Letos si finalisté akce díky partnerům ankety mezi sebou rozdělí až 1,75 milionu korun a hodnotné věcné ceny, například radiostanice a motorové pily.

    V České republice je nyní téměř osm tisíc sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů, které sdružují přes 360 tisíc členů a jsou v obcích a městech nejpočetnější zájmovou organizací. Ve sborech pracuje 6,5 tisíce zásahových jednotek, na jejichž výjezdech k požárům, dopravním nehodám a dalším událostem se ve svém volnu střídá na 70 tisíc dobrovolných hasičů.

JAROSLAV HAID