O sklepních uličkách jižní Moravy a Weinviertelu

06.08.2013 14:35

    Zajímavosti z historie a tradic jihomoravských sklepních uliček jako tradičního životního způsobu lidí tohoto kraje zveřejňuje do konce letošního října šňůra navazujících výstav v autentických prostorách vinných sklípků v Novém Šaldorfu, Pavlově, Bořeticích a Prušánkách. Další výstava je v Louckém klášteře ve Znojmě. Všechny informace k těmto expozicím jsou v českém a německém jazyce.

O víně a písku z Modrých sklepů

Místo výstavy: Nový Šaldorf-Sedlešovice, sklep 47/s

    Sousedem starého královského města Znojmo je obec Nový Šaldorf-Sedlešovice s areálem vinných sklepů nazvaných Modré sklepy. Jsou vyhloubeny v pískovci, což je málo obvyklý způsob vzniku vinařského areálu. Kopáním v měkkém písku vznikly rozlehlé sklepy, jejichž stěny lákaly místní lidové výtvarníky k vytvoření obrazových souborů s náměty z historie i z každodenního života.

Jak se dělá víno

Místo výstavy: Pavlov, Na Cimbuří 159

    V malebné vinařské vesničce pod Pálavskými kopci  poutá návštěvníka především architektura nadsklepí. Na výstavě v Pavlově se seznamují se sklepním hospodářstvím, tedy s tím, co se s vínem ve sklepě vůbec děje. Zjistí, kdo byli a kde žili habáni i jak je stará odrůda Aurelius či Pálava.

Svobodná republika Kravihorských vinařů

Místo výstavy: Bořetice, Spolkový sklep č. 199

    Recesistické akce  spojené s fungováním "Svobodné spolkové republiky Kraví hora" udělaly z malé vesnice na Hustopečsku pojem. Nikde jinde na Moravě v souvislosti s vínem nenarazíte na pasovou povinnost a kontrolu při překračování hranic vinařského okrsku, na  nutná razítka. O ústavě této vinařské recesistické republiky, o její hymně a vlastní měně či úsměvných zákonech ani nemluvě.

O nechorských sklepech a búdách

Místo výstavy: Prušánky-Nechory, Obecní sklep zahrádkářů č. 72

    Návštěvník se zde seznámí  s největší vinohradnickou a vinařskou obcí Podluží a především se zcela svébytným urbanistickým útvarem, tj. s areálem vinných sklepů v části obce zvané Nechory. Na vinařské výstavě pozná zvyky, které provázejí život a práci lidí ve vinohradu, zjistí, co je "zarážání hory" nebo kdo je "hotař".

Sklepní uličky vyprávějí příběhy

Místo výstavy: Znojmo, Loucký klášter, Loucká 29

    Expozice v prostorách Louckého kláštera popisuje historii sklepních uliček na jižní Moravě a v sousední dolnorakouské oblasti Weinviertelu s důrazem na jednotlivé pěstební podoblasti révy vinné. Podoblasti ukazují v jednotlivých obcích zapojených do výstavní šňůry právě jejich TOP uličky. A expozice v Louckém klášteře je pozvánka do nich. Po jejím ukončení k 31. říjnu bude pokračovat v r. 2014 v Brně. Kdo navštíví tento vinařský kraj, prohlédne si uvedených pět výstav a nasbírá do pamětní karty, kterou dostane na výstavách, razítka, ten vstoupí do slosování Turistického informačního centra jižní Moravy v brněnské Radnické ulici o tři pobyty s vyprávěním starých sklepních uliček s noclehem a o jiné hodnotné ceny. Město Mikulov se zapojilo jako přeshraniční partner do Dolnorakouské zemské výstavy Chléb a víno, která představuje zájemcům do 3. listopadu 2013 denně od 9 do 18 hodin v nedaleké rakouské obci Asparn an der Zaya a ve městě Poysdorfu 8 000 let historie chleba a 6 000 let dějin vína a jeho pouť z Arménie do Evropy. V konírně mikulovského zámku na to upozorňuje stálá výstava Víno napříč staletími.

VÁCLAV ŽALUD

 

Foto z procházky po jihomoravských sklepních uličkách: autor