Nová výstava v Technickém muzeu v Brně

O historii i současnosti sportování

28.05.2019 18:35

    Počátky sportování v Brně sahají více než 150 let do historie. Této zálibě se zpočátku věnovala jen aristokracie či nadšenci. V roce 1847 vznikla Stavovská akademie moravská, o něco později byl založen první veslařský klub Brünner Ruderverein. V roce 1869 se v brněnských Lužánkách na trati dlouhé 560 metrů uskutečnil vůbec první cyklistický závod v celé monarchii. Zájem o sport stoupal, v polovině 19. století začaly vznikat oficiální sportovní spolky. Jedním z nich byla například tělovýchovná jednota Sokol.

    Tyto a mnohé další informace zazněly v Technickém muzeu v Brně při vernisáži výstavy o historii i současnosti brněnského sportování. Expozice připomíná události, které se odehrály před mnoha desítkami let, ukazuje, jak se sportovalo dříve a nyní, a také naznačuje vývoj technologií při tvorbě sportovního náčiní. Výstavní prostory muzea se proměnily v atletickou dráhu sportovního stadionu. Jedinečnou atmosféru navíc ještě umocňuje speciální celoplošný polep.

    Výstava se zaměřuje na čtyři nosná témata: veslování, cyklistiku, motorismus a šerm. „Vybrali jsme je zejména proto, abychom návštěvníkům ukázali, jak tyto sporty v našem městě vznikaly. Zároveň chceme poodhalit i méně známou stránku – výrobu a vývoj. Chceme alespoň částečně naznačit, jak se uvedené sporty speciálně váží k technice,“ vysvětluje kurátor Petr Nekuža. Technické muzeum pověsilo do vzduchu v centrální části budovy 12,5metrovou nepárovou plátovou čtyřveslici z roku 1920. Její technické parametry mohou návštěvníci obdivovat z každého patra muzea. Samotná výstava se pak nachází ve třetím poschodí. K vidění je například originální skif olympioničky Mirky Topinkové Knapkové, s nímž zvítězila na Letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Návštěvníci si mohou prohlédnout i její zlatou medaili. Mají také příležitost nahlédnout do speciální dílny, v níž se kdysi vyráběly veslice.

    Jedním z nejstarších sportů v Brně je cyklistika. Její obliba přetrvává dodnes. Na výstavě můžeme sledovat historický vývoj od prvního dřevěného odrážedla Draisina až po současná závodní kola. K vidění je sbírka kol z doby kolem roku 1920, legendární Favorit či sportovní kolo zn. Bruna, vyrobené první moravskou továrnou na bicykly v Brně.

    Samostatná expozice je věnována motorismu, historii Grand Prix a událostem, které přispěly ke vzniku Masarykova okruhu. „Zaměřujeme se i na jednu z nejstarších forem motorismu v Brně – populární závod do vrchu Brno–Soběšice. Nadšenci zachovávají tuto tradici dodnes, což je unikátní. A nebylo by to opravdové technické muzeum, kdyby v něm chyběly historické motocykly,“ dodává Petr Nekuža.

    Čtveřici sportů uzavírá šerm. Na našem území ho vyučovala už v roce 1847 Stavovská akademie. Návštěvníci si mohou vyzkoušet dobovou šermířskou helmu a pomocí vizualizace i „šermířský souboj“.

    Výstavu doplňují historické a současné filmové ukázky, rozhovory s pamětníky i současnými sportovci. Děti si mohou zasoutěžit na samoobslužných hracích stanovištích, poznávat legendární české sportovce nebo hádat, jakému sportu slouží sportovní náčiní. Díky spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity mají zájemci možnost navštívit malou biometrickou laboratoř a změřit si procento tělesného tuku či svalové hmoty. K dispozici jsou cyklistické trenažéry a mnohé další zajímavosti. Výstava Počátky sportu v Brně potrvá do 14. října 2019.  (jbo)

 

Foto: Jaroslav Bobek