O dobrovolných hasičích roku rozhodne veřejnost

18.09.2020 16:20

    Přesně v poledne dnes začala závěrečná část soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku 2020. O vítězích stejně jako v minulých letech rozhodnou hlasy veřejnosti. Přízeň favoritům mohou fandové hasičských sborů a jednotek vyjádřit až do 20. října na webových stránkách ankety, nebo prostřednictvím SMS. Hlasovací formuláře zájemci najdou na adrese www.adhr.cz.

  Hlavním cílem celostátní ankety, kterou tradičně organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je podle předsedy spolku Jiřího Bezděka najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů i v těch nejmenších obcích a současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému a nepostradatelnost při odborné a rychlé pomoci při ohrožení. Do desátého, jubilejního ročníku se do červencové uzávěrky přihlásilo 149 hasičských sborů a zásahových jednotek. Nejlepší z nich si díky sponzorům akce mezi sebou rozdělí finanční a věcné dary v celkové hodnotě přesahující 2,3 milióny korun.

    Soutěžní porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou během léta posoudila odbornost a profesionalitu zásahů jednotek a kvalitu a úroveň preventivních akcí hasičských sborů pro veřejnost, zaměřených zejména na mládež. „Rozmanitost posuzovaných zásahů a činností byla i přes masívní jarní a letní zapojení dobrovolných hasičů do boje proti šíření nákazy koronaviru široká. Hlavními motivy příběhů byly také požáry, dopravní nehody a nešťastné události, které bohužel ne vždy měly šťastný konec,“ řekl člen odborné poroty Radek Benčík.

    Pořadatelé ankety i letos území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy tvoří území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. V každém z těchto celků z přihlášek pro závěrečné hlasování vybrali pět nejlepších hasičských sborů a pět zásahových jednotek. V regionu Jih Moravy do finále postoupily zásahové jednotky ze Strážnice, Tvrdonic a Velkých Pavlovic a z Golčova Jeníkova a Rohozné v Kraji Vysočina.

    Mezi hasičskými sbory do závěrečného hlasování postoupily sbory z Brněnských Ivanovic, Brna-Králova Pole, Hrušek, Senetářova a obce Jámy. Tři z nich s nejvyšším počtem hlasů si ve finálovém večeru 19. listopadu v brněnském Boby centru rozdělí finanční a věcné ceny. Ty, stejně jako v minulých letech, jsou určeny k modernizaci a dovybavení hasičských sborů a jednotek. Mezi věcnými cenami budou například vysílačky Hytera, zásahové systémy GINA, motorové pily a další technika. Vítězové v každém regionu převezmou i cennou trofej – skleněnou zásahovou přilbu z dílen českých sklářů.

    K ocenění finalistům v Boby centru přijdou před kamerami České televize blahopřát i tradiční patroni ankety – zpěvačka Ilona Csáková, herec a moderátor Petr Rychlý a jeho kolega herec Ondřej Vetchý.

    „Dnes jsme nominovali jednotky a sbory, které budou oceněny ve finále. Poděkování ale patří všem více než 350 tisícům dobrovolným hasičům v republice. Současně děkuji patronům a partnerům ankety za jejich dlouholetou podporu hasičů,“ zdůraznil předseda odborné poroty Drahoslav Ryba.

    Během uplynulých let soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku bylo hasičským sborům a jednotkám uděleno 372 ocenění provázené finančními a věcnými dary v celkové hodnotě dosahující 19 milionů korun. Patrony ankety jsou tradičně ministerstva financí, vnitra a zemědělství, a také řada významných společností a firem. Propagaci ankety pomáhají i mediální partneři. Také organizátoři akce ze spolku Svatý Florián anketu každoročně prezentují na řadě desítek soutěží v požárním sportu a dalších akcích dobrovolných hasičů v celé republice.

JAROSLAV HAID