Jubilejní návštěvník bude mít pořadové číslo 17 000 000

Nové přírůstky v expozicích Zoo Brno

02.08.2015 13:50

    V brněnské zoologické zahradě očekávají sedmnáctimiliontého návštěvníka. Chystá se velká sláva, bude i odměna, a ne ledajaká. Pokud se štěstí usměje právě na vás, můžete se radovat z měsíčního pronájmu auta Hyundai od firmy Auto Pokorný Brno – samozřejmě zdarma.

    Expozice na Mniší hoře přitahující kroky mnoha návštěvníků. Přijďte se taky podívat. Začít můžete u Tygřích skal, projdete Beringií a kolem expozice ledních medvědů, zavítáte do Exotária, Tropického království či Africké vesnice. Určitě nezapomeňte na průchozí expozici klokanů a moderní orlí voliéru. S dětmi bezpochyby nevynecháte Dětskou zoo. Pokud nebudete chtít cupitat do kopečka pěšky, můžete použít vláček. Malí návštěvníci zoologické zahrady ho doslova milují.

    Na jaře, ale vlastně už v zimě, přicházejí na svět nová mláďata. Na webových stránkách Zoo Brno jsem se pokusil spočítat, kolik jich letos bylo. Čtyřicet – snad jsem se nespletl. Koncem ledna se narodily dvě kozy domácí kamerunské, následují tři paovce hřivnaté, turako šedý, žirafa síťovaná, tapír americký, takin indický, tři mary stepní, dva orli východní a jeden bělohlavý, tři sobi polární, jelen milu, čtyři psouni prérioví, tři kozorožci sibiřští, pět bobrů kanadských, kosman zakrslý, bizon americký… Hezká a zajímavá sestava!

Uspěl jsem jen u jaků a surikat

    V expozici jaků domácích (Bos grunniens) se mi podařilo vyfotografovat dvě nedávno narozená mláďata. Přišel jsem právě ve chvíli, kdy ošetřovatelka přivezla k výběhu čerstvé krmení. Zatímco pyšní rodiče si pochutnávali na nádherně vonícím seně, dva malí rošťáci skotačili v jejich bezprostřední blízkosti. Narodili se koncem minulého měsíce a – jak už jsem naznačil – mají se čile k světu. Nebylo jednoduché je vyfotografovat…

    Štěstí jsem naopak neměl v expozici arktických vlků (Canis lupus arctos). I tam letos zaznamenali radostnou událost. Zdá se, že nová smečka funguje velice dobře. Alfa samec přivezený z Dánska dělá od loňského února společnost dvěma mladým samicím. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Návštěvníci, kteří měli (na rozdíl ode mne) štěstí, možná už zahlédli nově narozenou samičku. Já se ji pokusím vyfotografovat příště. „V květnu jsme ve výběhu zpozorovali tři čerstvě narozená mláďata. Vzhledem k tomu, že matka je prvorodička, přežilo jen jedno z nich. Při první veterinární prohlídce jsme zjistili, že je to samička,“ říká kurátorka savců MVDr. Miroslava Friedman, Ph.D. Moderní brněnský výběh vlků, jehož součástí je také srub kanadských indiánů, obdržel prestižní ocenění „Bílý slon“ za nejlepší expozici roku 2006. Modelace terénu a jeho osazení se přibližuje geografickým oblastem přirozeného výskytu arktických vlků.

    Před dvěma týdny se narodila trojčata surikat (Suricata suricatta). Dva dospělí samci a jedna samice jsou v Brně od loňského února. Vystřídali starou skupinu, které se devět let nedařilo odchovat mláďata. Není proto divu, že z letošního přírůstku panuje v zoo velká radost. „Naše trojčata otevřela oči po dvou týdnech od narození. V těchto dnech už vyrážejí do vnitřní expozice,“ chlubí se chovatelé. Měl jsem vzácnou příležitost malé surikaty vyfotografovat. Spolu s ošetřovatelkou jsem se potichu přiblížil a cvak… Povedlo se. Zatímco „dospěláci“ se věnovali právě přinesené potravě, mláďata se přikrčila v koutku a poslušně vyčkala, až je zvěčním na obrázku. Skoro by se chtělo říci: Děkuji!

    Ve volné přírodě může mít podzemní království jedné skupiny surikat až devadesát východů, sahá do hloubky dvou metrů a pokrývá plochu mnoha set čtverečních metrů. Dospělá surikata dovede během sekundy odházet množství písku, které se svou hmotností vyrovná jejímu vlastnímu tělu. V zoologických zahradách je proto nezbytně nutné pravidelně upravovat expozice, jinak by byly během několika týdnů k nepoznání.

    Je radostné sledovat, jak vzorně se zvířecí rodiče starají o své potomstvo. Mnozí lidé by si z nich mohli vzít příklad. Vznikají však i nepříjemné situace, jimž člověk nedokáže za žádných okolností zabránit. Ve výběhu Safari u Africké vesnice se narodilo před zraky přítomných návštěvníků mládě zebry Chapmanovy. Hned následující den došlo k potyčce mezi samcem a samicí, malá zebra byla rozsáhle poraněna a následně musela být utracena. U kopytníků je běžné, že mláďata s matkou se neoddělují od stáda. Příroda je krutá, člověk nedokáže takovýmto událostem zabránit. V brněnské zoo podobný případ dosud nezaznamenali.

Vyžadují vaši pomoc

    Pokud jsem se tentokrát rozepsal poněkud podrobněji o mláďatech, nesmím zapomenout ani na Záchrannou stanici v Jinačovicích. V průběhu prvního půlroku jejího fungování v ní přijali více než stovku volně žijících zvířat, mezi nimi i spoustu nedávno narozených či vylíhlých mláďat. Polovinu z nich se podařilo vyléčit, odchovat a vrátit zpět do přírody. Do podobných stanic se živočichové často dostávají až ve chvíli, kdy už jim není pomoci. Je proto velice záslužné, že pracovníci záchranné stanice poskytují na svých webových stránkách i na Facebooku podrobné informace o tom, jak postupovat v konkrétních situacích, aniž by se malým tvorečkům nechtěně ublížilo.

    https://www.zoobrno.cz/zvirata-a-expozice/zachranna-stanice

    https://www.facebook.com/zachrannastanicejinacovice

    „Do záchranné stanice už jsme přijali více než třicet druhů zvířat,“ říká vedoucí Mgr. Jana Švaříčková. „Nejpočetněji byli zastoupeni netopýři rezaví, poštolky obecné, ježci západní i východní, zajíci obecní nebo pěvci. Z chráněných druhů to byli hlavně netopýři, ale také rorýsi, vlaštovky a veverky. Převažovali jedinci s různými typy poranění, se zlomeninami nebo pohmožděními a po nárazech do překážek.“

    Pomoc potřebují především zraněná, nemocná, vysílená a ochočená zvířata, nesamostatná, málo opeřená či osrstěná mláďata. S malými zajíčky a srnkami, pokud klidně leží v trávě, nebo s pěvci, dravci a sovami, které zahlédnete poskakovat mimo hnízdo, je většinou všechno v pořádku. Nesahejte na ně, máma se k nim určitě vrátí. A pokud si opravdu nejste jisti, co dělat, volejte nonstop linku 702 137 837. Pracovníci záchranné stanice vám rádi poradí.

JAROSLAV BOBEK

 

Foto: autor


Předchozí informace o Zoo Brno:

3. 7. 2015
Kura Kura – želvy v ohrožení

2. 7. 2015
Příroda si sama neporadí, potřebuje pomoc

29. 5. 2015
Stěhování v brněnské zoologické zahradě