Prostranství u Janáčkova divadla v Brně mění svou tvář

Nové parkovací garáže pro 400 automobilů

03.12.2013 19:30

    Každý, kdo v uplynulých jedenácti měsících procházel přes Moravské náměstí nebo kolem Janáčkova divadla v Brně, určitě zaznamenal čilý stavební ruch, který zde vládl. V úterý 3. prosince 2013 jsme se dočkali. Zástupci statutárního města Brna a investora – firmy TYMET, a. s. – slavnostně otevřeli nové parkovací garáže s kapacitou 400 míst. Celková plocha podzemního prostoru činí 10 tisíc čtverečních metrů. V příštím roce výrazně zkrásní i prostranství nad garážemi.

    Do podzemí se bude vjíždět z Moravského náměstí, směrem od Rooseveltovy ulice nebo od Koliště. Řidiči pohodlně zaparkují v příjemném prostoru, dimenzovaném podle nejnovější normy z ledna 2013. Parkovat zde mohou auta s alternativními plynovými pohony, ale také elektromobily, elektroskútry a elektrokola, pro něž jsou v garážích zřízeny dobíjecí stanice. Prostor je vybaven moderními zabezpečovacími prvky, kamerovým systémem a protipožárními hlásiči napojenými přímo na dispečink Hasičského záchranného sboru. Současně bude 24 hodin pod dohledem přítomné služby.

    Výstupy spolu s výtahy směřují do Rooseveltovy ulice (za několik minut lze dojít na náměstí Svobody či přilehlých ulic ve středu města) a směrem k Moravskému náměstí, odkud se rozjíždějí tramvaje do všech částí Brna. Parkovné za první půlhodinu bude do konce letošního roku zdarma, poté řidiči zaplatí 20 Kč za každou započatou hodinu. V roce 2014 se poplatek zvýší na 30 korun za hodinu (v době od 22 do 6 hodin bude činit 15 korun za každou započatou hodinu). Předseda představenstva developerské společnosti TYMET, a. s., Mgr. Lukáš Wimětal předpokládá, že garáže budou plně využité. Návratnost stavby v hodnotě 300 milionů korun je propočítána na dvacet let.

    Pro návštěvníky Janáčkova divadla je v současné době budován průchod k prosklenému výtahu, který je vyveze z garáží přímo k šatnám do foyeru divadla. Nebo mohou dojít po schodišti do vedlejší restaurace Bohéma. Jak už bylo naznačeno, střecha garáží se v příštím roce promění ve shromažďovací a odpočinkový prostor se zelení a fontánou. Soustava vodních trysek vytvoří dvě souvislé řady přes celou plochu a na vodní clonu budou promítány světelné obrazy. Tuto investici zajišťuje statutární město Brno.  (jbo)

 

Jak zaparkovat?

    Po příjezdu k závoře řidič spustí přední okénko automobilu a zmáčkne tlačítko (knoflík) na stojanu. Za několik sekund se objeví parkovací lístek. Ten je třeba mít u sebe i mimo garáž. Nesmí však být uložen vedle mobilního telefonu (maže údaje).

    Při návratu do garáží řidič zasune parkovací lístek do čtečky (černým proužkem nahoru). Po jeho vyjmutí se uvolní vstupní dveře. Lístek vsune do některého z parkovacích automatů. Na displeji se zobrazí, kolik má zaplatit. Platí se mincemi 5, 10, 20 a 50 Kč nebo bankovkami 100, 200 a 500 Kč, u průchodu do Janáčkova divadla lze platit kartou. Parkovací automat vrátí lístek a s jeho pomocí (po zasunutí do stojanu při výjezdu z parkoviště) řidič opustí garáže.
 

Vjezd do podzemních parkovacích garáží.

Foto: Jaroslav Bobek


Fotografie z výstavby podzemních parkovacích garáží najdete zde.