Kontrolní den v Zoologické zahradě Brno

Nová zvířata do nových expozic

06.05.2014 18:35

    V brněnské zoologické zahradě v těchto dnech vrcholí přípravy na otevření nových atraktivních expozic. V závěru května 2014 stavbaři předají expozice klokanů a orlů, na podzim (pravděpodobně v říjnu) ukončí i výstavbu africké vesnice Kalahari. Celková investice ve výši 51,7 milionu korun je z osmdesáti procent dotována z fondů Evropské unie.

    O postup výstavby nových expozic se v úterý 6. května 2014 zajímal brněnský primátor Roman Onderka. Stavbaři právě dokončovali vegetační a drobné estetické úpravy ve venkovní expozici klokanů. Její součástí budou vyhlídkové plošiny, umělé skály, přírodní kamenné vyvýšeniny, dobrodružné stezky a objekt s boxy pro zvířata. Stavba je situována na svažitém pozemku nepravidelného obdélníkového tvaru. Klokani sem přicestují až z Austrálie.

    Velkou pozornost vzbuzuje už nyní – těsně před dokončením – stavba expozice orlů bělohlavých. V těsném sousedství arktických vlků vzniká úžasná scenérie. Většina návštěvníků hledí s obdivem na netradiční voliéru, kterou pro brněnskou zoologickou zahradu vyprojektoval Ing. arch. Vratislav Danda. Lidé do ní budou vstupovat chodbou proraženou ve skále a ocitnou se přímo v prostoru s létajícími orly. Rozpon voliéry činí 30 metrů, sloupy jsou vysoké 17 metrů, ocelovou konstrukci nahoře uzavírá síť. Voliéra má netypický tvar, směrem vzhůru se rozšiřuje. Výběh bude novým domovem také pro urzony (jsou to kanadští hlodavci, kteří svým vzhledem připomínají dikobrazy) a skunky severní. Návštěvnická trasa navazuje na stávající cestu od expozice Beringie, kolem výběhu bobrů, až k vyhlídkovému pavilonu Indiánská chýše. Primátor Roman Onderka při debatě s novináři zdůraznil, že velice obdivuje orly. A to je vlastně i důvod, proč tyto ptáky, často označované za krále ptactva, sponzoruje.

    Na podzim bude v brněnské zoo ukončena také nová expozice africké vesnice Kalahari. V místě vyhlídky před stávající plání s výběhy pro zebry, žirafy, pakoně a pštrosy vzniká živý skanzen s věrnými kopiemi obytných chýší domorodých Afričanů. Své místo zde najdou drobní obratlovci, kteří charakterizují africké prostředí a běžně žijí v těsné blízkosti tamních domorodců. Zemní práce byly už ukončeny, nyní se dostali ke slovu tesaři, truhláři a zámečníci. Pokračuje také instalace kanalizace, vodovodů a elektrorozvodů.  (jbo)

 

Foto: Jaroslav Bobek