Nejlepší sbory a jednotky se opět utkají v anketě Dobrovolní hasiči roku

10.04.2019 21:15

    Již po deváté se letos sbory dobrovolných hasičů a zásahové jednotky z celé republiky utkají o prvenství v soutěžní anketě Dobrovolní hasiči roku. Soutěž odstartovala 10. dubna a až do začátku léta mohou hasiči přihlašovat svoje zásahy u požárů, dopravních nehod a jiných událostí a samozřejmě i akce dokumentující aktivní činnost hasičských sborů v obcích a městech republiky.

    Anketu již tradičně pořádá spolek Svatý Florián se sídlem v Brně a jak zdůraznil jeho prezident Jiří Bezděk, nejlepší dobrovolní hasiči se díky sponzorům mohou těšit na finanční odměny v hodnotě nejméně 1,75 milionu korun a věcné ceny, zejména vysílací stanice, v hodnotě nejméně 500 tisíc korun. Odborná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Ing. Drahoslavem Rybou bude u jednotek hodnotit kvalitu a profesionalitu zásahů a u hasičských sborů jejich preventivní, výchovné a společensko kulturní akce a zejména práci s mládeží.

    Do ankety mohou hasiči až do 10. července hlásit akce a zásahy v období od 1. července 2018 do 30. června 2019. Pro hodnocení organizátoři stejně jako v minulých letech republiku rozdělili na pět územních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Podrobné podmínky účasti a elektronické formuláře přihlášek zájemci najdou na webu www.adhr.cz.

    Ze zaslaných přihlášek odborná porota v létě v každém regionu vybere pět nejlepších jednotek a pět hasičských sborů. O finálovém pořadí pak na podzim rozhodne veřejnost v internetovém hlasování. Prestižní ocenění – skleněné zásahové přilby a finanční a věcné ceny – Dobrovolní hasiči roku 2019 převezmou 20. listopadu před kamerami České televize v brněnském Boby centru. K ocenění jim v bohatém kulturním programu přijde blahopřát i patronka ankety zpěvačka Ilona Csáková.

    Do minulého, osmého ročníku ankety, se přihlásilo 170 kolektivů, z toho 101 hasičských sborů a 69 zásahových jednotek. Vítězové hlasování v jednotlivých regionech na prvních třech místech získali kromě věcných cen finanční odměny ve výši 80, 50 a 40 tisíc korun. Od začátku prestižní ankety si už hasiči rozdělili téměř 17 milionů korun. Nyní je v republice 350 tisíc dobrovolných hasičů, z toho 70 tisíc je členy zásahových jednotek.  (jh)