Nejlepší sbory a jednotky opět soutěží o titul Dobrovolní hasiči roku

18.09.2019 15:35

    Dnes v poledne začalo veřejné hlasování devátého ročníku soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Odstartovalo tak finále prestižní akce, která si za devět let existence získala vysoké renomé nejen v řadách dobrovolných hasičů, ale i u veřejnosti. Až do 25. října je možné posílat hlasy prostřednictvím formuláře na webových stránkách www.adhr.cz, nebo prostřednictvím SMS zpráv.

    Do ankety, kterou pořádá brněnský spolek Svatý Florián, se letos přihlásilo 135 hasičských sborů a zásahových jednotek dobrovolných hasičů z celé republiky. K vysoké účasti přispěla i roadshow, při níž organizátoři anketu propagovali na akcích a soutěžích v 61 místech republiky. Sbory dobrovolných hasičů a hasičské sbory v soutěži usilují o ocenění jejich preventivních a kulturně společenských akcí i akcí pro děti a mládež s tím, že významnou část hodnocení tvoří zapojení veřejnosti a dosah i ohlas akcí v obcích a městech. U zásahových jednotek se jedná především o profesionalitu a kvalitu zásahů u požárů, dopravních nehod a likvidaci následků dalších událostí. V obou kategoriích jde o akce a zásahy v období od loňského července do konce letošního června.

    Pro závěrečné hodnocení organizátoři ankety území republiky tradičně rozdělili na pět celků. Do oblasti Jih Moravy i letos patří obce a města Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina.

    Přihlášky v minulých dnech hodnotila devítičlenná porota v čele s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou. Z uchazečů o ocenění porota do finále v pěti územních celcích republiky vybrala 25 zásahových jednotek a stejný počet sborů dobrovolných hasičů. Podrobné informace o přihlášených akcích a výjezdech dobrovolných hasičů k zásahům hlasující najdou rovněž na stránkách www.adhr.cz. V regionu Jih Moravy o vavříny usilují jednotky dobrovolných hasičů z Drnovic na Vyškovsku, Letovic na Blanensku a Zastávky na Brněnsku, a jednotky z Velkého Meziříčí a Ždírce nad Doubravou v Kraji Vysočina. Mezi sbory dobrovolných hasičů byly do finále ankety v regionu Jih Moravy nominovány kolektivy z Brna-Králova Pole, Hostěrádek-Rešova a Rostěnic na Vyškovsku, a z obcí Jámy a Ždírec nad Doubravou v Kraji Vysočina.

Vlevo: Vyhlášení finále soutěže jednotek a sborů o titul Dobrovolní hasiči roku. – Vpravo: Patronka ankety Ilona Csáková a prezident pořádajícího spolku Svatý Florián Jiří Bezděk představují prestižní cenu – skleněnou kopii zásahové přilby z dílny českých sklářů.
Foto: Z. s. Svatý Florián a Miroslav Homola

    Výsledky hlasování pořadatelé vyhlásí v listopadu v Brně před kamerami České televize. Dobrovolným hasičům za jejich obětavou činnost poděkují patroni ankety Ilona Csáková a Petr Rychlý, v kulturním programu vystoupí skupina Slza. Jednotky a sbory na prvních třech místech v jednotlivých regionech si díky sponzorům ankety rozdělí finanční a věcné odměny ve výši 1,85 milionu korun a záchranářskou techniku v hodnotě dalších 400 tisíc korun. Odměny jsou určeny na pořízení vybavení a zařízení jednotek a sborů. Hasiči si za ně obstarávají například nové požární hadice, proudnice, nebo čerpadla pro čerpání zatopených prostor. Nejprestižnějším oceněním je skleněná kopie zásahové přilby z dílen českých sklářů.

    Při dnešním vyhlášení finále ankety její organizátoři také uvedli, že po devíti letech existence akce se do ní hlásí dobrovolní hasiči i z malých obcí se stovkou obyvatel. A i když jsou dobrovolní hasiči většinou nejaktivnější složkou života obcí a měst, anketa je často jediným poděkováním za jejich činnost. Profesionální hasiči zase výrazně oceňují akceschopnost a připravenost jednotek sborů dobrovolných hasičů. Řada z nich vyjíždí k zásahu už do 2,5 minuty od vyhlášení poplachu.

JAROSLAV HAID