Nejkrásnější kalendář roku 2020…

09.03.2020 10:10

    V brněnské kavárně Práh byla 6. března udělena cena nazvaná Kalendář roku. Byl to jubilejní, dvacátý ročník soutěže, v níž odborná porota hodnotí kalendáře v kategoriích Design, Fotografie, Kvalita tisku a Mladý tvůrce (pro studenty středních a vysokých škol).

    Do soutěže bylo zasláno 30 kalendářů, 26 nástěnných a 4 stolní. A byla tu i cena VOX POPULI, v níž hlasovala veřejnost. Kalendářů, co zaujaly, bylo plno, mne ale potěšilo, že si dobře vedli mladí, například studenti mulitimediálních komunikací University Tomáše Bati ve Zlíně, nebo z pražské papírenské firmy ANTALIS. Ve společnosti takových, jako Národní divadlo s portréty svých herců a hereček, Galerie hlavního města Prahy, která využila fotografií světoznámého Antonína Kratochvíla, reklamního kalendář brněnského Zetoru, kalendáře Moto Grand Prix Masarykova okruhu, nebo brněnské tiskárny Helbich, je to potěšující. Z pozoruhodných počinů jmenujme ještě třeba kalendář Neobvyklé Jesenicko s fotografiemi z dronu, kalendář složený z fotografií z karnevalu v Benátkách, zajímavý stolní kalendář z letokruhů, upozorňující na ekologické problémy.

    Velkou cenu, GRANDE PRIX, udělila porota brněnské rodinné tiskárně Helbich. Její nápad stojí za ocenění. Použila fotografie Miloše Budíka, nestora brněnských fotografů. Dnes pětaosmdesátiletý Miloš Budík prožil v podstatě celý svůj aktivní život v Brně, zaznamenával jeho každodenní život, veletržní, kulturní i sportovní akce. Začínal s takovými jmény, jako byli K. O. Hrubý a Vilém Reichmann, a přežil i ty, jimž byl učitelem, jmenuje aspoň Jefa Kratochvila, J. Pavliše, F. Kressu…

    A ještě jednoho vítěze musíme uvést: charitativní kalendář Záchranné zdravotnické služby Jihomoravského kraje, která si odnáší cenu VOX POPULI, cenu diváka. Je vytvořen ve spolupráci s herci Městského divadla Brno, a najdete tu Romea i Julii, i Klapzubovu jedenáctku… Pokud si jej koupíte, přispějete na činnost Střediska rané péče brněnské oblasti.  (lav)