Nejen o tom „Jak zatočit s únavou“

06.06.2015 10:15

    Kniha „Jak zatočit s únavou“, novinka brněnského nakladatelství JOTA (2015), má předpoklady k oslovení nejen širokého okruhu čtenářů, ale i lékařů. Autorka Dr. Sohére Rokedová je praktickou lékařkou, kterou vlastní odborná praxe přivedla k zájmu o celostní pojetí medicíny. Dnes je specialistkou považovanou za jednu z čelných holistických lékařů ve Spojeném království.

    Knihu o rozsahu 285 stran, členěnou do čtrnácti kapitol, opatřil úvodem lékař a psycholog Jan Poněšický, který působí víc než třicet pět let na psychosomatických klinikách v Německu. Jako odborník v dané oblasti a současně klinický psycholog byl z nabídky k sepsání úvodního textu zprvu na rozpacích. Zdálo se mu, že integrativní medicína v přírodovědném smyslu slova opomíjí duchovědné hledisko, na které on sám klade důraz, Odrazoval ho trochu textem pronikající optimismus autorky i vlastní nedůvěra k různým návodům, manuálům pro každého, kterých se nabízí až příliš. Po pročtení několika stránek ho však opouští obavy a píše: „Tím větší bylo překvapení… Kniha je velmi čtivá a srozumitelná nejen pro lékaře, ale i pro zainteresované laiky. Jde o vynikající publikaci, poskytující mnoho praktických informací a doporučení, jak se vyhnout únavě a vůbec nemocnosti, jak znovu nabýt ohroženou vitalitu.“

    Tyto pocity i hodnocení knihy, se shodují s mými. Také nemám v oblibě množství příruček, které sázejí či spíše přísahají, na jedinou cestu, tu svou, jedině správnou a sebejistě servírují obecně platná naučení „jak na to“.

    Dr. Rokedová ukončila lékařská studia v roce 2003. Na fotografiích z webových stránek vidíme mladou sympatickou, usměvavou ženu, z níž možno říci, optimismus vyzařuje. Na některém ze snímků nemůže oku ujít sklon k „plnoštíhlosti“. Do knižní recenze se takový exkurz příliš nehodí, autorka sama však na stránkách své první knihy (v anglickém originálu: 2014) vícekrát zmiňuje vlastní pozitivní vztah k jídlu, zálibu v sladkostech a čokoládě. Všichni víme, že únava a stres jsou tím, co většina z nás „řeší“ různými, ne zrovna žádoucími způsoby. Nadměrná konzumace jídla a různých pochoutek náleží k častým prostředkům.

    Pocit únavy jako by dnes v každodenním životě provázel téměř každého. Autorka jako praktická lékařka slýchala takové stížnosti od pacientů neustále. Jenže obdobné vyčerpání viděla i u kolegyň, a stejné známky únavy pociťovala sama.  Všechny „osvědčené prostředky“ jako silnější káva či více denních šálků nepomáhaly, pocit únavy s dalšími průvodními projevy pouze zvyšovaly.

    Pro terapeuta je výhodou, může-li se opřít nejen o odborný fundament, ale také o osobní prožitek a vlastní zkušenost. Přidáme-li nezbytné pozitivní vidění, máme triádu, kterou se myslím dr. Rokedové podařilo úspěšně naplnit. Při dovedností psát čtivě, přehledně a srozumitelně se širokému okruhu čtenářů nabízí prakticky orientovaná knížka, v níž každý může najít něco pro sebe: podněty, jak nejen „zatočit s únavou“, ale třeba trochu „ozdravit“ životosprávu a vlastní životní styl.

    Právě zde spatřuje autorka příčiny či spolupodílníky vzniku únavy, ale i tvorby onemocnění. Soustředí se především na otázky stravy, přináší řadu zajímavých poznatků, postřehů i konkrétních rad. Specifickou nabídkou léčby je autorčina metoda třítýdenní energetické očisty.

    V textu se dozvíme o medicinských důvodech únavy, nechybí pasáže k antistresovým technikám, k významu pohybu, ke kvalitě spánku atp. „Na základě svých zkušeností můžu říct, že naprostého zdraví nemůžete docílit, pokud se nezaměříte na kombinaci cvičení, výživy, zvládání stresu a odbourání zlozvyků,“ píše Rokedová v závěrečných zásadách. Jak už bývá, zdůrazněna je důslednost. Od autorky je sympatické, že sama dobře ví, jak nesnadné je tuto zásadu stoprocentně dodržovat. Z toho plyne tolerantní přístup. – Opomenutí a „hříšky“ jsou přirozené a lidské, nesmí však převažovat.

    Zdraví, i jeho opak – nemoc, těsně souvisí s našim životním stylem. Neměli bychom spoléhat jen na klasickou léčbu lékaře, ale sami se snažit porozumět vlastnímu organismu, věnovat mu potřebnou péči. „O vaše zdraví by nikdo neměl pečovat víc než vy,“ zdůrazňuje autorka.

    S. Rokedová nabízí přehledný a čtivý text s  množstvím zajímavých poznatků a podnětů pro každého, kdo pociťuje příznaky únavového syndromu. A to je dnes opravdu skoro každý.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK