Den rodiny oslavíme 25. května 2013 na brněnském Vystec Festu

Na předním místě je rodinná politika

23.05.2013 15:10

    K významným prioritám Jihomoravského kraje patří rodinná politika. Na rozdíl od ostatních krajů je pomoc rodinám na jižní Moravě viditelná a podle ohlasu široké veřejnosti i přínosná. Rodiny je zapotřebí podporovat nejen ekonomicky, což je především úlohou státu, ale také společensky. Maminky, které tráví určitý čas na mateřské dovolené, často ztrácejí kontakt s veřejností, jejich role nebývá dostatečně oceněna. Každý, kdo vychová děti, musí být státem odměněn. Tyto a podobné myšlenky zazněly na tiskové konferenci s náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje Romanem Celým.

    Na jižní Moravě vznikne v dohledné době Poradní sbor pro rodinnou politiku. Stane se jakousi platformou pro diskusi nad různými tématy. Do debaty přispějí významné osobnosti, zástupci univerzit a další odborníci. K širokému napojení na veřejnost výrazně napomůže také internetový portál www.rodinnapolitika.cz. Umožní přístup k aktuálním informacím usnadňujícím život rodin s dětmi a bude soustřeďovat nejrůznější podněty k naplňování rodinné politiky kraje.

    Velkým problémem je zejména nedostatek míst v předškolních zařízeních. Mateřské školy mají nenahraditelnou hodnotu. Jihomoravané se nechali inspirovat zkušenostmi ze sousedního Rakouska. Už začal fungovat projekt „Harmonizace při opatrování dětí“, který rodičům nabízí možnost hlídání dětí přesně podle jejich potřeb. Osvědčuje se spolupráce s Úřady práce, které jsou zdrojem nezaměstnaných mladých lidí. V hledáčku jsou hlavně absolventi pedagogických a sociálních oborů, kteří se mohou stát „chůvami“ a získat tak první pracovní návyky a zkušenosti.

    Velkou skupinu příznivců si získaly rodinné pasy a slevové karty pro seniory. Počet registrovaných osob už převýšil 200 tisíc. Pasy nabízejí širokou škálu slev, ale i nesčíslné možnosti zábavy, setkání a atraktivních akcí. Nejbližší příležitostí je brněnský Vystec Fest, na nějž mají držitelé Rodinných pasů či Senior pasů v sobotu 25. května 2013 vstup zdarma. V rámci „Dne rodiny“ mohou navštívit krajské kolo talentové soutěže „Čenda hledá supertalent“, zhlédnout vystoupení skupiny Maxim Turbulenc či zpěváků Zbyňka Drdy a Nadi Urbánkové. Rodiče jistě rádi dopřejí svým dětem spoustu zábavy u nejrůznějších soutěží, výtvarných dílen, adrenalinových atrakcí, motokár či simulátorů. Senioři dostanou kávu a koláček zdarma. Na brněnském výstavišti získají i odpovědi na nejrůznější otázky týkající se každodenního života seniorů.  (jbo)

 

Informace o Rodinných pasech najdete zde.

Informace o Senior Pasech hledejte zde.