Klokani volně pobíhají mezi návštěvníky zoologické zahrady

Na Mniší horu se stěhují noví obyvatelé

31.08.2014 13:30

    V areálu brněnské zoologické zahrady byla v sobotu 30. srpna 2014 zpřístupněna nová průchozí expozice klokanů. Na dosud nevyužitou stráň mezi hlavní komunikací a Exotáriem se nastěhovali čtyři roční klokani rudokrcí (Macropus rufogriseus) pocházející ze Zoo Lešná a tříletý klokan parma (Macropus parma) ze Zoo Olomouc. V budoucnu přibude ještě skupina klokanů skalních (Petrogale penicillata). Právě probíhají poslední administrativní úkony spojené s transportem zvířat z jejich původní domoviny. Austrálie vyváží klokany jen ojediněle, administrativa je proto poněkud složitější než se původně předpokládalo. Zástupci tohoto druhu budou jediní v naší republice.

    Je doslova symbolické, že mezi prvními návštěvníky právě otevřené expozice byly děti z Fondu ohrožených dětí Klokánek Brno, které se zároveň staly prvními adoptivními rodiči nových obyvatel zoo. Přišly s klokaní písničkou, v klokaních tričkách a v pokladničce přinesly ušetřené peníze na adopci. Při otevření expozice, jejíž výstavba stála 5,3 milionu korun, nechyběl ani bývalý reprezentant ve skoku do výšky Svatoslav Ton.

    Po slavnostním přípitku sektem a dětským šumivým nápojem přestřihli primátor města Brna Roman Onderka a ředitel zoo Martin Hovorka pásku a první návštěvníci vstoupili do areálu. Členitý terén je doplněn čtyřmi vyvýšeninami a umělou skálou vyzdobenou kopiemi skalních maleb původních obyvatel Austrálie – Aboridžinců. Návštěvníci zde mají zvířata téměř na dosah ruky. Bude však důležité, aby se ve výběhu chovali jako pozorovatelé – krmení a hlazení klokanů není žádoucí. Zvířata jsou na bezbariérový výběh a přítomnost návštěvníků zvyklá, musejí se jen přizpůsobit novému prostředí a velikosti expozice. Je běžné, že jeden výběh obývají různé druhy klokanů, vzájemně se respektují.

    Nová průchozí expozice o výměře 3 000 čtverečních metrů je vybavena přepouštěcími dveřmi, které zamezují úniku zvířat. Lemuje ji dřevěný australský plot. „Kdysi bych takovýto plot určitě přeskočil, můj osobní rekord byl 2,33 metru. Teď už by to bylo horší,“ řekl s úsměvem Svatoslav Ton. A vedle stojící primátor Roman Onderka poznamenal: „Pro příští rok máme spolu s ředitelem zoo ještě další překvapení, ale to zatím neprozradíme ani vám, novinářům.“ O to víc se budeme těšit. Jednu informaci však rádi tlumočíme už teď – letos v říjnu zoo otevře další rozsáhlou expozici – Africkou vesnici. Staveniště jsme si prohlédli. Bude to opět zajímavá podívaná.

    Součástí Indiánského víkendu a Dne adoptivních rodičů, jehož prostřednictvím zoologická zahrada každoročně děkuje lidem, kteří finančně přispívají na chov zvířat, byl i bohatý doprovodný program. V sobotu sem našlo cestu více než 4 500 návštěvníků. Na pódiu u Dětské zoo se hrálo a zpívalo, o kousek dál si rodiče s dětmi opékali špekáčky. Děti se seznámily se životem indiánů, vyzkoušely si skákací boty, hod tomahavkem, práci s bičem a výrobu indiánských čelenek. Na Mniší hoře bylo (ostatně jako vždy) velice příjemně.  (jbo)

>>><<<

    Po nedávné náborové kampani nabídly zoologické zahradě své služby desítky nadšenců se vztahem ke zvířatům. Padesátka z nich už podepsala smlouvy o dobrovolnické činnosti. Svůj volný čas stráví veřejně prospěšnou prací pro zoo. Budou se podílet na úklidu klecí, odvozu hnoje, navážení sena a krmiv či úklidu areálu.

 


Foto ze slavnostního otevření nové průchozí expozice klokanů: Jaroslav Bobek

 

>>><<<

 

Akce Zoologické zahrady Brno v září 2014:

13. září – Slavnostní vyhlášení vítěze soutěže o zájezd v hodnotě 60 tisíc korun s CK Livingstone

22. září – Den přírodních věd – soutěž pro druhý stupeň ZŠ a víceletá gymnázia ve spolupráci se SPŠCH Brno