Multimediální výstava Paměti národa „Brno osvobozené!?“ připomíná hodnotu svobody

31.05.2019 23:45

    Festival Meeting Brno a Paměť národa upozorňují multimediální výstavou „Brno osvobozené!?“ na nesvobodné období za komunistické totality. Expozice byla vytvořena u příležitosti 30. výročí sametové revoluce a její vernisáží byl zároveň zahájen 4. ročník festivalu Meeting Brno. Netradiční podzemní prostory vedle památníku Rudoarmějce na brněnském Moravském náměstí ožijí příběhy pamětníků až do 28. června 2019. „Interaktivní výstava se koná v zajímavém podzemním prostoru na Moravském náměstí, kam není možnost se jindy podívat,“ říká ředitel festivalu Meeting Brno Petr Kalousek. Multimediální projekci doplňují panely umístěné na Moravském náměstí.

    Návštěvníci se dozví o klíčových poválečných událostech v Brně, které bylo osvobozeno Rudou armádou 25. dubna 1945. O tom, že Rusové během osvobozování také kradli a znásilňovali, se v emotivní vzpomínce zmiňuje zpěvačka Eva Pilarová. „Přišli do toho sklepa, kde jsme se ukrývali, tatínkovi sebrali hodinky a všechno možné a pak šli k mamince. Bylo mi necelých šest let a já v té dětské hlavičce jsem si uvědomila, že voják mluví tou řečí, jak mě ta paní naučila zpívat. Já jsem si stoupla před něj a spustila jsem: ‚Sajuz něrušimyj…‘ Voják začal brečet, vzal mě do náruče, obcházel se mnou dvorek a už se nikomu nic nestalo,“ vzpomíná zpěvačka v průběhu multimediální projekce.

    Chronologicky výstava sahá až do současnosti, prezentuje i demonstrace proti současnému premiérovi Andreji Babišovi. Výpovědi brněnských pamětníků pocházejí ze sbírky Paměť národa, která v současnosti zpřístupňuje veřejnosti téměř 5 000 svědectví o událostech 20. století. „Pamětníci mi říkají, my jsme bojovali za to, abychom zanechali svět lepším, než jsme ho měli my. Bojovali jsme proti nacismu a komunismu, protože jsme chtěli lepší svět pro naše děti. Vyjadřují se, že demokracie je křehká a máme si vážit svobody. Když to tvrdí člověk, který si odseděl deset let v pracovních táborech, připadá mi to důležité,“ říká provozní ředitel Post Bellum Jan Polouček.

MARKÉTA MALÁ