Moravští vinaři do houfu proti krizi

11.07.2013 15:40

    S úmyslem lépe se prosadit na trhu v letech krize i vůči konkurenční největší vinařské obci v ČR – Velkým Bílovicím založilo 1 146 drobných vinařů z národopisného kraje Podluží na Břeclavsku a Hodonínsku cechovní spolek Velké Podlužice. Vyniká druhovou pestrostí vín a turisticky přitažlivého folkloru. Nový spolek má o 135 pěstitelů révy více než Velké Bílovice, a výměru vinic srovnatelnou.

    »Množství sklepů jsme ještě nesečetli, ale kdyby to bylo na velkobílovické Belgrady málo, pustíme se do výstavby dalších,« slíbil s úsměvem vinař Luděk Košút, jeden ze zakládajících členů sdružení. Členské obce Moravská Nová Ves, Prušánky, Starý Poddvorov, Nový Poddvorov a Hrušky pořádají pro veřejnost přes léto seriál akcí, jako Festival otevřených sklepů.

    Odkazují na bohatou historii svého vinařského regionu. »Révu vinnou přivezly do svého vojenského tábora v obci Mušov (dnes na dně střední nádrže VD Nové Mlýny) už 650 let před Velkomoravskou říší římské legie. Je to jen 30 km od centra dnešního regionu Podluží, ve kterém je i jedno z možných sídel knížete Svatopluka, slovanské hradiště Mikulčice,« konstatoval Juraj Flamik z Nadace Partnerství a s nadsázkou dodal: »Při jedné ze svých návštěv sklepů na Podluží považoval i Jára Cimrman za velmi pravděpodobné, že legendární pruty Svatoplukovy, které představují neporazitelnost bratrské soudržnosti, byly pruty révy vinné z Podluží. Po jeho příkladu jsme proto svázali pruty révy z vinic našich obcí,« zdůraznil k podpoře vinařské turistiky v oblasti Flamik.  (vž)

 


Vína z Podluží roztancují každého…

Ilustrační foto: Václav Žalud