Módní kolekce vidělo pět tisíc obchodníků

20.08.2013 16:15

    42. veletrhy STYL a KABO se představily v dobré kondici – s meziročním nárůstem vystavovatelů i obsazené plochy, s premiérovou nabídkou mladé a nezávislé módy, s návratem sekce textilních materiálů i s jedinečným doprovodným programem. Opět šlo o největší setkání módního průmyslu pro český a slovenský trh, kde se nejen ukázaly aktuální trendy pro jaro a léto 2014, ale také se navazovaly nové obchodní kontakty a uzavíraly objednávky.

    „Těší mne, že veletrhy STYL a KABO ukázaly nejen stabilizaci veletrhů samých, ale i náznaky zlepšení a mírného optimismu v oděvním a textilním průmyslu. Jde o důležitá průmyslová odvětví a je dobře, že se drží a s nimi i STYL a KABO,“ konstatoval generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Expozice 256 vystavovatelů z 19 zemí obsadily čistou výstavní plochu 8 924 čtverečních metrů. Během tří dnů si veletrhy prohlédlo 5 000 obchodníků a nákupčích. Osmadvacet procent vystavovatelů přijelo ze zahraničí, nejvíce z Německa, Slovenska, Polska, Maďarska, Řecka a Rakouska. Nákupčí mohli vybírat z kolekcí více než 600 oděvních, obuvnických a kožedělných značek.

    Molo v pavilonu P přivítalo hvězdná jména světové módy. Díky spolupráci s pražským multibrandovým butikem Obsession si návštěvníci veletrhu mohli vychutnat tvorbu návrhářů Oscara de la Renty, Emilia Pucciho a Elieho Saaba. V exkluzivní přehlídce připravené speciálně pro tuto příležitost bylo k vidění několik desítek modelů, především společenských šatů. Výběr z aktuálních kolekcí nedávno předvedených na prestižních světových molech se v České republice představil pouze v Brně a mimořádný zážitek umocnila přítomnost špičkových modelek v čele s Terezou Fajksovou a Denisou Domanskou.

    Navzdory propadu domácí výroby se na veletrzích představilo 69 českých výrobců zastoupených ve všech branžích. Vrátila se sekce textilních materiálů, která se vždy v srpnu stane součástí veletrhu STYL. Absolutní novinkou byla sekce mladé a nezávislé módy Fresh Fashion propojená se stylovou SIESTA chill-out zónou pro odpočinek mezi pavilony.

    Nedílnou součástí veletrhu byly módní přehlídky probíhající na velkém mole přímo v pavilonu P. Čtyřikrát denně se zde střídaly prezentace kolekcí dámské a pánské módy, prádla a plavek. Hostem přehlídek byla mladá indonéská návrhářka Dian Pelangi s originální kolekcí modelů inspirovaných muslimskou tradicí. Studentský pohled na módu přinesla přehlídka modelů studentů VOŠON Praha „Ikony času“. Součástí veletrhu bylo několik tematických výstav, mezi nimi i prezentace historických kabelek připravená ve spolupráci s Muzeem města Brna.

    Doprovodný program pro odborníky se nezaměřil pouze na módní trendy, tématem dalších setkání byla problematika odborného vzdělávání a elektronického obchodování s textilem.

    U příležitosti veletrhů módy byly slavnostně vyhlášeny výsledky 7. ročníku soutěže o Cenu Nadace Jana Pivečky, která je určena mladým designérům obuvi a kožené galanterie. Představitelé Národního informačního střediska podpory kvality a České obuvnické a kožedělné asociace zde oficiálně předali nové certifikáty „Česká kvalita“ a značky „Žirafa – zdravotně nezávadná dětská obuv“ firmám PEGRES, Natur Comfort a Jaroslav Režňák.  (db)