
Němci si kupovali vstupenky na veřejné popravy Čechů
Mladí netuší, že nacisté stříleli v Kounicových kolejích i děti
13.11.2014 19:10
Brutální zákrok nacistické okupační moci proti české inteligenci, českým studentům a profesorům uzavřením všech českých vysokých škol na území Protektorátu od 17. listopadu 1939 do konce 2. světové války si připomněli pietním aktem na popravišti 1350 českých vlastenců v Kounicových kolejích v Brně ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Marcel Chládek, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, předseda ÚV Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a řada představitelů vlasteneckých protifašistických organizací.
Ministr školství Chládek v památníku protifašistického odboje v Kounicových kolejích zdůraznil, jak je nutné říkat mladým, že nebyl jen 17. listopad 1989, ale také 17. listopad 1939, který byl důvodem, proč se studenti před 25 lety sešli a šli průvodem. Děti v základních a středních školách tuto historii už téměř neznají. "Chci, aby výklad dějepisu nekončil obvykle 1. světovou válkou. Měl by obsáhnout i 2. světovou válku a moderní dějiny. To proto, aby lidé českou historii nezapomínali, jinak budou nuceni prožít si ji znovu," upozornil ministr školství ČR a při pietě na popravišti v Kounicových kolejích v Brně podtrhl: "Lidé s extrémními názory v naší současnosti si neváží míru. Proto je důležité připomínat si smutné události roku 1939. Oběti tehdy zabitých českých vlastenců nebyly zbytečné! Snažme se, aby naše děti věděly, jakými útrapami procházeli lidé za 1. a za 2. světové války," řekl Marcel Chládek.
Hejtman Hašek v proslovu podpořil společenské organizace, které sdružují bojovníky za svobodu, odbojáře domácí i z východní či západní fronty. Před několika měsíci prosadil lidem se statutem odbojáře cestování ve vozidlech Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje zdarma. Jihomoravské zastupitelstvo poskytlo památníku v Kounicových kolejích dotace na obnovu a rozšíření expozic. Kraj jako zřizovatel středních škol pak doporučí všem SŠ v Brně a okolí návštěvu tohoto památníku, aby děti získaly povědomí, v jaké době a situaci jejich dědové vlastně žili.
"Dnešní mladí většinou ani netuší, jaké hrůzy se děly za 2. světové války v brněnských studentských Kounicových kolejích. Co vědí o písečku, na kterém zde nacisté a fašisté popravovali při hraní české děti a také dospělé? Sedmnáctého listopadu 1939 i sem, do kolejí, vtrhlo gestapo a fašisté a odvlekli do koncentračních táborů 173 studentů brněnských vysokých škol, z nichž některé zabili. Zde věznili, mučili a zabíjeli nejstatečnější české odbojáře z Moravy – ženy, muže i děti. Málokdo z dnešních mladých ví, že Němci si kupovali vstupenky na veřejné popravy Čechů v Kounicových kolejích," připomněl toto jedno z nejsmutnějších míst na Moravě hejtman Hašek a pokračoval: "Místo toho máme v Brně lidi, kteří zpochybňují českou historii. Místo toho, aby řešili problémy československých odbojářů, mají starosti o to, co se dělo po skončení 2. světové války s Němci. Mají starosti o to, jestli na památnících našich osvoboditelů od fašismu bude či nebude rudá hvězda. Dokonce i starostové s rozbrušovačkou v ruce odstraňovali z pomníků symboly tehdejší Rudé armády – jako například dřívější místostarosta Brna-Králova Pole za ODS René Pelán. To byla ostuda Brna o České republiky, zneuctění historie a všech padlých vojáků a civilních obětí války," sdělil na pietním shromáždění občanů hejtman Hašek. Vyzval pamětníky i pokračovatele, aby tyto informace neupadaly v zapomnění a dostávaly se do povědomí budoucích. K tomu bude sloužit po obnově a rozšíření i Památník v brněnských Kounicových kolejích. (vž)
Vlevo: Ministr Chládek a hejtman Hašek kladou kytice květů k pamatniku popravených a umučených nacisty. – Vpravo: Květy na popravišti Kounicových kolejí položili také jednatel brněnské pobočky Společnosti Ludvíka Svobody Tibor Dávid, předsedkyně téže pobočky Alena Šimková a předseda Jednoty Brno 2 ČSoL Bohuslav Páral.
Foto: Václav Žalud