Mladí jednají v Brně nejen o politice

24.07.2017 13:50

    Evropský parlament (studentské) mládeže má také svá mezinárodní zasedání. Pětaosmdesáté probíhá od středy 19. až do neděle 30. července v jihomoravské metropoli pod anglickým názvem European Youth Parliament. Angličtina je také jednacím jazykem. Přijelo téměř 300 studentů ze 40 evropských zemí. Nejen z Unie, také z Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Turecka i Ázerbájdžánu a ze Švýcarska.

    Diskutuje se především v komisích, na valných shromážděních, i při neoficiálních setkáních třeba večer v restauraci. Témata organizátoři spojili s mottem zasedání – Seeking the heart of Europe (Hledáme srdce Evropy), které reflektuje především význam aktivního občanství v každodenním životě, důležitost spolupráce k dosažení společných cílů a objevování kultury či památek střední Evropy. „Mezi velmi diskutovaná témata patří brexit. Většina anglických studentů je proti odchodu jejich země z Unie. Říkají, že společná Evropa má smysl, bohužel jinak rozhodlo v referendu převážně starší obyvatelstvo,“ sdělila Syndikátu novinářů hlavní organizátorka Michaela Novotná. Její kolegyně Veronika Wilhelmová doplnila, že diskutují rovněž o momentálních krizích v konkrétních zemích, tématem jsou i hojně se objevující a škodící falešné zprávy. Na rozdíl od skutečných politiků nikdo z účastníků zatím nekritizoval Českou republiku za odmítání uprchlických kvót, i když migrace je také velkým tématem. Potvrdila to hlavní organizátorka.

    V komisích studenti společně vytvářejí ke každému tématu rezoluci, kterou pak dostanou všichni účastníci na valném shromáždění. Rezoluce, které úspěšně projdou hlasováním, budou předány různým osobám s rozhodovací pravomocí, například členům vlády České republiky, europoslancům a eurokomisařům. Součástí doprovodného programu konference je inspirace k aktivnímu občanství. Probíhá za podpory Nadace Karla Janečka, která se zaměřuje na pomoc potřebným lidem. Účastníci se tak seznamují se zajímavými příběhy a diskutují na lokální, národní i nadnárodní úrovni.

    „Mladí Evropané, od Španělska až po Bělorusko, jsou fascinováni scenériemi Brna,“ svěřil se za organizátory Jan Nathaniel Čamaj. Líčil, jak při procházkách městem fotografují historické i novější budovy s tím, že jinde se něco takového nevidí. Michaela Novotná připomíná Eurovillage ze soboty 22. července na Špilberku. „Byla to úžasná prezentace jídel a nápojů různých zemí včetně sladkostí i vín,“ řekla.

    Nad akcí převzali záštitu členka Evropské komise Věra Jourová, premiér Bohuslav Sobotka a primátor města Brna Petr Vokřál. Akademický rozměr akce zvýrazňuje spolupráce s Masarykovou i Mendelovou univerzitou a s Vysokým učením technickým v Brně. Evropský parlament mládeže funguje u nás od roku 1998. Každoročně zapojí na 1 500 studentů, organizuje desítky akcí a je významným aktérem mimoškolního vzdělávání.  (tr)