Opeřenci z brněnské zoo poletují nad Dálným východem

Mimořádný úspěch při záchraně jeřábů

07.02.2020 08:25

    Počátkem července 2015 jsme přinesli informaci o mezinárodním záchovném programu, do něhož se úspěšně zapojila Zoologická zahrada Brno. Jako jediná získala povolení vysadit do volné přírody jeřába mandžuského. Vedoucí útvaru zoologie a kurátor chovu ptáků Petr Suvorov převezl v inkubátoru první dvě oplozená vajíčka na Dálný východ, téměř na čínskou hranici. V evropských podmínkách něco vskutku unikátního! Během následujících let se podařilo získat ke spolupráci i další evropské zoologické zahrady. K jeřábům mandžuským postupně přibyla také vejce jeřábů daurských. Úspěšně se začala rozvíjet součinnost s Khinganskou státní přírodní rezervací, která se zabývá vysazováním jeřábů už více než 20 let.

www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/priroda-si-sama-neporadi-potrebuje-pomoc/

    „Tento projekt je pro mě srdeční záležitost,“ sdělil novinářům ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. „Mám velkou radost, že naše práce vede k opravdové pomoci a pochopení toho, jak a kudy jeřábi létají. I když s tím bohužel nejsou spojené jen dobré zprávy.“

    Dva jeřábi mandžuští (Grus japonensis) a jeden jeřáb daurský (Grus vipio) z Okské přírodní rezervace na Dálném východě loni dostali telemetrické vysílačky, aby odborníci mohli monitorovat jejich pohyb. Díky moderní technice se nyní podařilo získat důležité svědectví o životě těchto ptáků ve volné přírodě. „V říjnu se dva z nich přesunuli do Číny, odkud velmi rychle pokračovali na jih,“ vysvětlil na tiskové konferenci Petr Suvorov. „Kolegové z Khinganské státní přírodní rezervace, kteří s námi na projektu intenzivně spolupracují a ptáky vypouštějí, se mohli na základě on-line dat vydat jeřáby pozorovat. Spolu se třemi sledovanými jedinci se podařilo do divočiny vypustit i dalších devět opeřenců.“

Vypouštění jeřábů. Foto: Tatiana Parilova

    Projekt si klade za cíl sledovat i překážky na trasách jeřábů. Ty se bohužel objevily. V polovině října se jeden z ptáků přestal pohybovat. Měl vysílačku, takže byla velmi přesně zaměřena jeho poloha. Pracovníci rezervace bohužel našli jen zbytky jeho těla. „Byl zastřelen v období lovu vodních ptáků poblíž vesnice Nikolo-Alexandrovskaya v Amurské oblasti. Příslušné oddělení ministerstva vnitra už zahájilo trestní vyšetřování,“ oznámil Mikhail Parilov z Khinganské státní přírodní rezervace.

    Další dva ptáci naštěstí stihli migraci zahájit včas. Jeřáb daurský letěl přes Čínu na Korejský poloostrov. V současné době zůstává na pobřeží Japonského moře v KLDR, u hranic s Jižní Koreou. Jeřáb mandžuský překročil hranice tří čínských provincií a poté se asi na měsíc podíval na území KLDR, v polovině prosince se vrátil do Číny. Nyní se zdržuje podél pobřeží Žlutého moře u přístavu Lü-šun-kchou. V této oblasti přezimují jeřábi vůbec poprvé. Nicméně podle barvy peří a tvaru těla se jim daří velmi dobře, rozhodně netrpí hlady. Pravidelně zde zimují i čápi východní, místní obyvatelé se o ně dobře starají.

Pohyb jeřábů z Ruska do Číny a Koreje (sledováno telemetrickými vysílačkami).

    „Na jaře budeme netrpělivě očekávat návrat obou ptáků do Ruska. Kromě objevení nového zimoviště nám snad ještě větší radost udělala zpráva od čínských ornitologů a ochránců přírody. Jeden z vypuštěných jedinců utvořil pár s divokým jeřábem. Přesně to bylo cílem našeho projektu. Pevně věřím, že podobných novinek bude jen přibývat,“ uzavřel doktor Suvorov.

    Všechny důležité informace o mezinárodním záchovném programu budeme i nadále sledovat, čtenářům BrnoŽurnálu je opět rádi zprostředkujeme.  (jbo)