Mikulov má co nabídnout

19.01.2013 18:00

    Vždycky, když se blížím silnicí od Brna k Mikulovu, před očima se objeví zaoblená silueta Svatého kopečku a monumentální obrys mikulovského zámku, vyvolává to stejně silný pocit, jako by tudy člověk přijížděl ponejprv. Z ničeho nic z roviny jako by vystoupily barevné kulisy pohádkové scény. Někdy mi napadá, jak při tom pohledu muselo být těm, kteří tudy před lety opouštěli domov s vědomím, že zpět tudy již nejspíš nikdy nepojedou. Mikulov patří k mým oblíbeným městům. Kromě půvabu patrného na prvý pohled je i místem s nepřeberným množstvím nabídek k trávení volného času.

    Jednu z vrcholných akcí Pálavské vinobraní (letos 6. až 8. září) netřeba představovat, v Mikulově se však (snad trochu překvapivě) koná i pivobraní! A co tak prožít dva dny přímo ve vinohradu, na vlastní oči okusit, co vše je třeba, aby hrozny řádně dozrály a nakonec vydaly lahodný mok? Oběd přímo na vinici, večeře a špičkové jihomoravské víno v historickém dvě stě let starém sklepu k tomu samozřejmě patří. Taková je nabídka vyhledávané akce s názvem Okno do duše vína. To sedlcké je opravdu skvělé. Výtečnou dopolední kávu si lze dát v nedalekém Café Fara v Klentnici. Renovovaný areál někdejší fary stojí opravdu za vidění. Možno okusit i místní farskou kuchyni, nebo se tu rovnou a pár dní ubytovat.

    Atraktivní a vyhledávané jsou prázdninové noční návštěvy v jeskyni Na Turoldu. Na sklonku léta, v poslední srpnový den, se tu také koná tradiční Mezinárodní noc s netopýry. Létající savce, kteří jeskyni obývají, spatří návštěvníci z blízkosti na vlastní oči.

    Pozoruhodnou muzejní nabídku přináší výstava s názvem Historické poklady mikulovských farností. Obraz Ukřižování z kaple na Svatém kopečku byl odcizen, později těžce poničený nalezen v Rakousku. Restaurátoři pak objevili, že pod malbou z devatenáctého století se skrývá stejný námět zpracovaný o dvě století dříve. Bude největší atraktivitou výstavy.

    Jako každoročně bude se v Mikulově konat Výtvarné sympozium – dílna. Díla známých i začínajících umělců opět obohatí město. Některá z dřívějších let zdobí  okolí zámku. Zde letos započne obnova historických zahradních teras, která má být ukončena v následujícím roce. Z množství hudebních programů připomeňme alespoň tradiční Kytarový festival. Kulturních nabídek a zážitků slibuje letošní Mikulov ovšem více. Opomenout nelze, že na návštěvníky čeká krásná okolní příroda s Pálavskými vrchy, Novomlýnskými nádržemi, blízkostí dalších atraktivních turistických míst, pečlivě značené trasy a cyklistické stezky. Mikulov má co nabídnout. Z bohaté a rozmanité nabídky pro každé období roku si může vybrat každý. Tak byla také představena v Brně při příležitosti konání veletrhu Regiontour 2013 na brněnském výstavišti.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: autor