Mezipatra nabídnou zajímavý program

20.10.2014 19:25

    Již 15. ročník největšího queer filmového festivalu ve střední Evropě, který bude od 15. do 22. listopadu 2014 v Brně, promítne 73 filmů z celého světa, většinu z nich v české premiéře.

    V brněnských kinech Scala, Art i na dalších místech objeví návštěvníci filmy s queer tematikou, oscarové kandidáty, mrazivé dokumenty i Xaviera Dolana. Na stylových party najdou nové přátele, inspiraci i Madonnu. Tedy filmy, zábavu, hudbu, přednášky. Filmový festival pro gaye a lesbičky svým názvem symbolicky odkazuje na prostor, v němž se mohou setkávat různorodí lidé, a na strategii spojovat hetero- a neheterosexuální diváky a divačky.

    Prelude festivalu vytvoří 14. listopadu projekce s názvem Každým dnem a představení Queer Shakespeare v HaDivadle. Oficiálně ale začne v sobotu 15. listopadu v univerzitním kině Scala, kde po slavnostních projevech diváci zhlédnou snímek V jeho očích.

    V pěti sekcích obsahuje program to nejlepší ze světové queer kinematografie, většina titulů se představí v české premiéře. Programová nabídka obsahuje několik potenciálních oscarových vítězů. Prvním z nich je brazilské romantické drama o první lásce s názvem V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho), které získalo na Berlinale cenu Teddy Award. Mezipatra si získají i nevidomé diváky, protože pořadatelé pro ně ve spolupráci s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu plánují speciální projekci s dabingem a audiodeskripcí. Želízko v kategorii Nejlepší cizojazyčný film má v programu Mezipater i Švýcarsko.  (vž)