Meruňkový král v Miroslavi spořádal 75 knedlíků

20.07.2014 20:45

    Titul Meruňkového krále si v sobotu vysloužil v Miroslavi na Znojemsku v soutěži 11 soků s pojídáním meruňkových knedlíků na čas Kamil Hamerský z vysočinského Žďárska. Za 20 minut jich spořádal za tropického vedra na tribuně před diváky pětasedmdesát. V dřívějších ročnících s přízní počasí drží tento nejznámější český pojídač čehokoliv svůj rekord 128 snězených knedlíků.

    Klání bylo součástí oslav sklizně meruněk – Meruňkobraní, které se v Miroslavi konalo po třiadvacáté. Letos byla úroda meruněk mizerná. Tento známý závod pojídačů meruněk si přesto vystačil s moravskými teplomilnými plody. Pro závodící připravili Miroslavští 1200 meruňkových knedlíků. V soutěži plodů Meruňka roku zvítězil letos mezi 38 vzorky nejlepší pěstitel Alois Máca. Titul Meruňkovice roku přiřkla porota ze 72 soutěžících vzorku "ohnivé léčivé tekutiny" od Ladislava Mičky.

    Tisíce příznivců tradičního miroslavského Meruňkobraní sledovalo se zájmem průvod kněžny Miroslavy s jejím dobovým ozbrojeným vojskem ulicemi, přehlídku sokolnictví i středověkou bitvu pod stěnami bývalé vodní tvrze. Zdařilý byl i rozsáhlý jarmark a další akce. Dění ve městě přihlížela také delegace partnerského města Svätý Jur na Slovensku či z města Bělá pod Bezdězem. Starosta Miroslavi Augustin Formam při vítání kněžny Miroslavy s jejím vojskem i hostů řekl, že se městu podařilo získat dotaci EU na alespoň částečnou opravu chátrajícího zámku. Proto příští rok může přivítat kněžnu Miroslavu již na jejím v současnosti konečně opravovaném sídle.  (vž)

 

Vlevo: Sídlo kněžny Miroslavy se letos z dotace EU opravuje. – Vpravo: Starosta Miroslavi Augustin Forman zdraví kněžnu i občany. – Dole: Čestná salva mušketýrů na miroslavském náměstí.

Foto: Václav Žalud