Meruňkový král spořádal 102 knedlíků

21.07.2013 10:40

    Historický průvod desítek zbrojnošů z dob třicetileté války městem v čele s kněžnou Miroslavou uvedl v sobotu před 5 000 diváky tradiční slavnost Meruňkobraní ve městě Miroslav na Znojemsku.

    Z 1 400 uvařených meruňkových knedlíků z odpalovaného těsta jich ve stanoveném čase v soutěži o Meruňkového krále spořádal ve slunečné výhni nejvíce – 102 kusů – Kamil Hamerský, držitel minulého rekordu 128 snězených knedlíků. V soupeření o nejlepší Meruňku roku zvítězil chovatel koní David Lipovský. A v klání o Meruňkovici roku byla nejlepší a z pódia si odnesla s první cenou i plyšovou opici na zádech místní občanka Marie Šedá.

    Odezvu na veřejnosti měly v zámeckém parku ukázky bitev z třicetileté války, ochutnávání meruňkových knedlíků vína i pálenek. Též vyhlídkové lety helikoptérou nad městem i přelety letadla s alternativním fotovoltaickým pohonem, které získalo 3. cenu ve světové soutěži NASA. Velkou letní noc v letním kině opepřil ohňostroj.

    Starosta Miroslavi Augustin Forman poděkoval za přidělení dotace 21 milionů Kč z evropských fondů na opravu jihovýchodního křídla zchátralého městského zámku, původně vodní tvrze z r. 1222. I s přidáním podílu z rozpočtu města to bude 24,7 milionu korun. »Kněžně Miroslavě jsem za lid poddaný slíbil, že oprava alespoň jednoho zámeckého křídla potrvá do konce února 2015. Dostane výstavní místnosti, dobový nábytek, muzeum místních řemesel i výstavu puzzlí, protože Miroslav má světový primát ve skládání puzzlí,« řekl Forman a pokračoval: »Protože nyní jde zejména o Meruňkobraní, úroda meruněk je letos po chladném jaru se slabým opylováním květů včelami průměrná. Vedle meruněk je město Miroslav známé rekordy v českém vydání Guinesovy knihy rekordů největším adventním věncem v ČR, největším velikonočním stromkem – skořápkovníkem s 2 800 zavěšenými kraslicemi atp.,« dodal starosta.  (vž)

 

Vlevo: Meruňkovým králem se opět stal Kamil Hamerský (na třetím stupínku je jeho otec se 77 snězenými knedlíky). – Uprostřed: Cenu za Meruňkovici roku a plyšovou opici na zádech si ze soutěže odnesla Marie Šedá. – Vpravo: Miroslavský zámek čeká desítky let na své omlazení.

Vlevo: Ve vojenském ležení. – Vpravo: Starosta Augustin Forman vítá jménem poddaných kněžnu Miroslavu.

Foto: Václav Žalud