Lotyšsko vystavuje etnografické rukavice

16.04.2014 21:45

    Z Bruselu do Etnografického muzea v brněnské Kobližné ulici nechal přesunout velvyslanec Lotyšska v ČR Alberts Sarkansis výstavu 44 párů kopií lotyšských etnografických rukavic z konce 19. a začátku 20. století.

    Při vernisáži v Brně ambasador Sarkansis uvedl, že přehlídka přibližuje zájemcům, jak Lotyši – u nichž je delší a větší zima než v ČR – využívali v minulých staletích na svých tradičních vlněných rukavicích bílé, černé a červené ornamenty z přírodních barev. Nejčastěji křížky různých druhů jako ochranu před zlými silami a duchy. V geometrických vzorech opakovali čtverce, trojúhelníky, užovky, smrčky nebo hvězdy. "U své babičky či maminky jsem viděl, že nejpoužívanější vzor je jitřenka. Pro jihozápad země je charakteristická růže, pro východ pak polské a ruské náměty. Někdo vidí ve vzorech i svastiku, ale ta má původ v Indii. Magie těchto ornamentů představuje smysl a cíl života. V 17. století ovlivnilo život Lotyšů učení moravských bratří a J. A. Komenského. Nyní nás propojuje intenzivní součinnost v rámci EU," uvedl velvyslanec Sarkansis.  (vž)

 

Vlevo: Rukavice s různými křížky měly ochránit jejich nositele před zlými silami a duchy. – Vpravo: Velvyslanec Lotyšska v ČR Alberts Sarkansis.

Foto: Václav Žalud