Rally Show, Autosalon Show a Helicoptershow

Letos poprvé společně

15.05.2015 21:05

    V Hradci Králové letos poprvé spojí své síly 16. května jedna z největších automobilových akcí v Evropě Rally Show a Autosalon Show s mezinárodní leteckou přehlídkou Helicoptershow. 

    Letištní brány budou pro veřejnost otevřeny od 9 do 17 hodin. Akce vyvrcholí přibližně ve 14 hodin rychlostním soubojem dvou vrtulníků a dvou závodních vozů. Pilotovat je budou medailisté z evropských a světových šampionátů, mimo jiné se představí na autodromu Michal Matějovský. Dohromady bude během dne k vidění na pět set automobilů, vrtulníků a letounů.  Návštěvníci si budou moci stroje prohlédnout, budou se v nich moci proletět i svézt.

Kde se nechali pořadatelé pro tuto akci inspirovat?

    Vzorem byla organizátorům největší světová výstava "Festival of Speed" v Londýně. Letadla i vrtulníky jsou tu nedílnou součástí závodních strojů. Proto přivítali možnost realizovat tyto akce a propojit hradecké letiště s autodromem. Hlavním tahákem letošní Rally Show je na sto závodních vozidel. Svedou mezi sebou ostrý souboj, který se pojede na duálním okruhu se skokem přes most.

    Autosalon Show, který přebral štafetu po autosalonu konaném v Brně, je od roku 2014 největší českou motoristickou přehlídkou. Bude zde vystavovat okolo 20 automobilek.

Co nabídne letecká přehlídka Helicoptershow?

    V rámci leteckého dne budou připraveny ukázky činnosti Policie, Hasičských záchranných sborů i Záchranné služby České republiky. Diváci se mohou těšit na simulovanou hromadnou nehodu se zásahem složek integrovaného záchranného systému s vrtulníky. Vystoupí řada pilotů světové úrovně nejen na vrtulnících, ale i na nejrůznějších letounech. Vystaveny budou špičkové záchranné vrtulníky, ultralighty, letouny i vrtulníky pro VIP přepravu. Helicoptershow zahájí společný průlet nad letištěm více jak desítky vrtulníků.

    Krátce nato zahájí tvrdou akci vrtulníky při zásahu simulované hromadné dopravní nehody.

    Bude toho opravdu hodně. Letové ukázky jsou koordinovány s pořadateli Rally Show tak, aby diváci nepřišli o to nejlepší. 

EVA ŽENÍŠKOVÁ