Letecká válka – cíl Brno

15.08.2014 16:55

    Bombardováním bylo zasaženo přes 2 000 domů, téměř 6 000 lidí se ocitlo bez střechy nad hlavou, nálety si vyžádaly na 700 lidských obětí…

    Lakonicky zpravodajská věta jako by podávala informaci o současném stavu na chronickém již iráckém válčišti či v některém jiném z řady míst světa, kde hodnoty vytvořené lidskýma rukama a umem, i samy lidské životy, jsou ničeny stejnýma rukama se stejným lidským umem. Zpráva však vypovídá o obětech náletů amerického a sovětského letectva, které předcházely osvobození Brna v době od srpna 1944 do dubna 1945. Stopy bombardování, s cílem urychlit konec agresora, který válečné běsnění rozpoutal, najdeme ve městě na některých místech dodnes. Rychleji se vždy boří, než staví.

    Bombardování Brna je pro současníky již historii vzdálenou od současnosti sedmi desítkami let. Muzeum města Brna připravilo k tomuto výročí výstavu s názvem „Letecká válka – cíl Brno“. V pondělí 25. srpna 2014 v den výročí prvního ze série bombových útoků na město bude zahájena výstava, jejíž součástí se stane i setkání pamětníků těchto tragických událostí.

    Muzeum města Brna se obrací s prosbou na pamětníky, i na ty, kteří pamětníky těchto událostí znají, s prosbou o šíření informace o setkání, které se bude konat na malém nádvoří Špilberku v 15.30 hodin. K dopravě možno využít autobus linky č. 81, který odjíždí v 15 hodin ze zastávky Česká.

    Nad setkáním i výstavou převzal záštitu primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Pro účastníky je připraveno drobné pohoštění, po krátkém vystoupení skupiny Melody Gentlemen si prohlédnou výstavu.  (št)

 

Více informací možno získat na webových stránkách muzea www.spilberk.cz/aktuality i na telefonním čísle 542 123 675542 123 675.

 


Foto: archiv MMB