Další příjemné setkání v Zoologické zahradě Brno

Lední medvíďata budou mít křtiny

25.04.2013 15:25

    Internetové hlasování o jménech ledních medvíďat ze Zoologické zahrady Brno bylo ukončeno právě ve chvíli, kdy mláďata oslavila pět měsíců svého života – 24. dubna 2013 ve 12 hodin. Na webech Zoo Brno a HC Kometa Brno se v průběhu 54 dnů shromáždilo neuvěřitelných 107 tisíc hlasů. Pro samičku jednoznačně zvítězilo jméno Kometa (37.476 hlasů), zato o jméno samečka byl v posledních dvou týdnech sveden doslova lítý boj. Nakonec vyhrál Nanuk (24.513 hlasů). Získal o necelé dva tisíce hlasů více než druhý Rondo.

    Medvíďata pokřtí ledovou tříští v sobotu 27. dubna v 11 hodin dopoledne primátor Statuárního města Brna Roman Onderka a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. Zazpívají herečky Alena Antalová, Ivana Vaňková a Hana Holišová, tanec ze severního pólu předvede skupina Efekt Dance. Chybět nebudou ani zástupci adoptivních rodičů z HC Kometa Brno. Zájemci se mohou podívat na první komentované krmení medvíďat. Oba oslavenci i jejich matka Cora dostanou speciální dort. Od příštího týdne budou komentovaná krmení každé pondělí, pátek, sobotu a neděli – vždy v 11 hodin.

    Ledním medvědům se daří dobře, příští týden je veterinář přeočkuje a zváží. Od 16. března, kdy Cora vyvedla mláďata z porodního boxu, se na ně přišlo podívat už téměř 27.000 návštěvníků, na webových stránkách je denně sleduje on-line v průměru 4.000 lidí.

Záhada téměř detektivní: Migrující medvěd

    V polovině dubna jste možná zaregistrovali zprávu, že náhodný turista spatřil v pohoří Altaj ledního medvěda s batohem na zádech. Dokonce se podařilo pořídit několik fotografií. Tento tzv. migrující medvěd (nebo též medvěd na cestě) se jmenuje Alatau. Jeho neobvyklý výskyt na naší planetě prý potvrdili přední experti z Kazašského institutu pro výzkum polárních zvířat. O několik dní později byl Alatau spatřen v Taškentu, kde si kupoval jízdenku s místenkou. Zdá se, že má namířeno kamsi na Moravu. Po náročném překonání Kaspického moře, Ázerbájdžánu a Arménie dorazil do Turecka pod bájnou biblickou horu Ararat. V batohu má údajně mapu Brna, což svědčí o tom, že se chce dostat za malými medvíďaty do brněnské zoologické zahrady. Díky pomoci starousedlíků dorazil do Istanbulu a následně do Řecka. V Itálii neplánovaně "vysadil" gondoliéra a sám se chopil řízení nejznámějšího dopravního prostředku v Benátkách. Zanedlouho poté odjížděl vlakem EuroCity do dalšího místa své cesty. Je nadmíru jasné, že se dozvěděl o křtinách dvou nových členů své rodiny a jako správný strýček chce být u toho. Držme mu palce, aby to stihl…

Pásovci přijeli z Děčína

    Do ubikace v Expozici exotického ptactva byli ve čtvrtek 25. dubna 2013 vypuštěni noví obyvatelé. Ze Zoo Děčín přicestovali tři pásovci štětinatí (Chaetophractus villosus) – dvě samičky a jeden samec. „Zvířata mají jeden rok. Není vyloučeno, že se v budoucnu pokusíme o jejich chov,“ sdělil novinářům provozní zoolog Jaroslav Nádeníček. Pásovci žijí na pampách v Jižní Americe. Na tiskové besedě jsme se dozvěděli, že velmi dobře hrabou. Jsou prý schopni prohrabat asfalt i beton. Živí se larvami, drobnými živočichy a částečně také rostlinnou potravou. V zoologických zahradách jsou poměrně rozšířeným druhem. Snad se jim bude v Brně dobře dařit…  (jbo)

 

Vlevo: Záběr z tiskové konference v Zoo Brno. – Vpravo: Samička pásovce štětinatého. – Dole: Lední medvědice Cora si užívá vodní lázně ve výběhu. Svým potomkům to však zatím nechce dovolit.

Foto: Petr Michl

 

Předchozí související články:

Nová zvířata v brněnské zoo (28.9.2012)

Radostná událost v Zoologické zahradě Brno (1.12.2012)

Z Prahy přicestoval vzácný přírůstek (20.12.2012)

Hledejte jména pro medvíďata (1.3.2013)

Křtiny ledních medvíďat budou 27. dubna (4.4.2013)