Historické exponáty zapůjčilo Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou

Kočárky 1880–1980

12.02.2013 09:10

    Dětské kočárky jsou – podle Wikipedie – dopravní prostředky určené k převážení dětí v době, kdy ještě neumějí chodit nebo jsou pro ně delší vycházky příliš náročné. Dělí se na několik hlavních skupin: klasické (hluboké), golfové, sportovní a modulární (dají se jednoduše přidělat na univerzální podvozek). Obvykle mají tři nebo čtyři kolečka, trubkovou konstrukci, koš pro dítě a držadlo…

    Pokud chcete nahlédnout do historie dětských kočárků, máme pro vás zajímavý tip. V úterý 12. února 2013 byla v Technickém muzeu v Brně zahájena výstava Kočárky 1880–1980. Můžete zde obdivovat 53 vskutku unikátních kousků z ucelené sbírky kurátorky Miroslavy Pecháčkové z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Určitě si s chutí prohlédnete proutěný vozíček na dřevěných kolečkách, stejně jako velice efektní kočárky „princes“, skládací cestovní kočárky, oblíbené „košatiny“ z padesátých let uplynulého století, ale i známé Liberty, které si mnozí z nás ještě docela dobře pamatujeme.

    Vystavené exponáty budí značný zájem všech návštěvníků – dětí, žen i mužů. To byste koukali, jak bedlivě někteří pánové zkoumají a „znalecky“ oceňují technické provedení, zručnost a dovednost dřívějších výrobců. Naproti tomu dámy se zájmem hodnotí dobové krajky a mašličky, které ke kočárkům odjakživa patřily. „Jak šla móda, měnily se i dětské kočárky,“ říká Miroslava Pecháčková. „Pro oko odborníka jsou zřejmě nejzajímavější tyto nejstarší. Koukejte, není to nádhera? Kočárky s koly opatřenými kovovými obručemi a pletenou korbou z pedigu, přírodního materiálu z tropů jihovýchodní Asie, pocházejí z období let 1890 až 1910,“ vysvětluje.

    Na tvorbě kočárků se vždy podílelo hodně řemesel, to je nepochybné. Stačí se jen podívat, jak úžasně jsou některé kousky provedeny a vyzdobeny. Mnohé z exponátů jsou zde ve dvojicích – kočárek pro maminku a dítě, a vedle často kráčela holčička s loutkovým kočárkem pro panenku. Kočárky tenkrát „demonstrovaly“ bohatství lidí, kteří je vlastnili. Některé zřetelně kopírují tehdejší bouřlivý vývoj automobilismu. Převážná většina kočárků zhotovených do třicátých let minulého století je v tmavších odstínech, bílá barva byla považována za jedovatou. K výpletům se většinou používalo proutí.

    Tisková mluvčí Mgr. Klára Havlíčková při vernisážích výstav často zdůrazňuje, že Technické muzeum v Brně je muzeum hravé. Je to tak. Sám jsem se o tom několikrát přesvědčil, když jsem do muzea zavítal s vnukem a vnučkou. Děti sem chodí velice rády. Přijďte se také podívat – a nejen na kočárky. Své ratolesti vezměte určitě s sebou...

    Součástí expozice Kočárky 1880–1980 je i výstava mladé výtvarnice Drahomíry Malouškové z Budišova na Třebíčsku. Autorka studuje volnou tvorbu v Ateliéru malířství na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Nejčastěji používá techniku olejomalby a kresby tužkou. Porcelánové panenky a romantické účesy, které zachycuje na svých obrazech, vnímá jako objekty pohybující se na hraně předmětů užitkových, užitečných a neužitečných, na hraně užitkového umění, líbivosti a kýče. Záměrně pracuje s principy navozujícími pocity staromilství. Skoro by se dalo říci, že bez jejích obrazů by tady něco chybělo.

    Výstava potrvá do 19. května 2013, je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

JAROSLAV BOBEK

 

Výstavu Kočárky 1880–1980 doplňují obrazy mladé výtvarnice Drahomíry Malouškové (na snímku vlevo).

Foto z vernisáže: autor

 

Při svých toulkách po vlastech českých se zastavte v Muzeu hraček v Rychnově nad Kněžnou. Webové stránky najdete zde.