Josef Lada láká děti i dospělé na Špilberk

14.11.2013 10:35

    Vánoční výstava na Špilberku je už tradičně věnována dětem a malířům, kteří pro ně tvořili. Není snad známějšího a oblíbenějšího českého malíře, než je Josef Lada. Každý ho známe ze svého dětství a každý ho chceme představit i svým dětem a vnoučatům.
Výstava na Špilberku zahajuje 14. listopadu 2013 a potrvá přes Vánoce a Nový rok až do 26. ledna 2014. Soustřeďuje se na knižní kresby, ale je tu i několik Ladových obrazů zimy. Ilustrace ze známých knih jsou doplněné hračkami, které zapůjčila paní Milada Kollárová a knihami, které pocházejí z knižního fondu Knihovna Jiřího Mahena. 150 vystavených ilustrací, to je vskutku jen zlomek z prací známého malíře.

    „Dílo Josefa Lady ještě nikdo úplně nezmapoval,“ přiznal vnuk malíře (na obrázku vpravo), který spravuje odkaz svého děda. „Je to více než 15 tisíc ilustrací a kreseb, teď ještě na 400 obrazů a hodně věcí je v soukromých rukou. Dvacet tři galerií a muzeí jeho dílo vystavuje,“ vysvětloval vnuk. „Všechna díla, která tu jsou vystavena, jsou ze soukromých sbírek, nebo jsou majetkem naší rodiny, je to tedy unikátní výstava,“ sdělil potomek malíře.

    Sám údajně vůbec malovat neumí. „Ve škole to byl vždycky boj, trpěl jsem, protože nemohli pochopit, že s tak slavným jménem jsem prostě malířské geny nepodědil. Dokonce jsem se ani nikdy s dědečkem nepotkal, zemřel v roce 1957 a já se narodil až tři roky poté, bohužel,“ povzdechl si.

    K výstavě realizují pracovníci Muzea města Brna mnoho doprovodných výstav především pro školy. Na své si přijdou i dospělí, pro které je nachystána na 7. prosince pravá Ladovská mikulášská zabijačka po celý den, včetně her a soutěží. Třeba soutěž hádanek ve výstavě Josefa Lady o pořádnou jitrnici! Na výstavě je možné i zakoupit knížky a ladovské kalendáře a čeká tam na děti i Kocour Mikeš.

    Tak nezapomeňte přijít na Špilberk na netradiční akce a vezměte děti s sebou!

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto: Václav Žalud (3) a autorka (3)