Jedinečné stroje na brněnském Motosalonu

02.03.2020 20:10

    Mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení se letos zúčastní všichni hlavní hráči motocyklové branže. Na 11. ročníku Motosalonu se předvede 150 firem a celkem 390 značek motocyklů, doplňků a výbavy. Brány brněnského výstaviště budou otevřeny od 5. do 8. března 2020. Tradičně se očekává velký zájem návštěvníků. Součástí veletrhu bude poprvé i mezinárodní soutěžní výstava upravených strojů a unikátů Czech Custom Grand Prix.

    V posledních dnech se objevují dotazy, zda při současné epidemii COVID-19 způsobené koronavirem SARS-CoV-2 nebude veletrh zrušen či odložen. Generální ředitel Jiří Kuliš na tiskové konferenci zdůraznil, že společnost Veletrhy Brno připravuje všechny plánované akce ve standardním režimu v plánovaných termínech a s maximálním respektem k doporučením vydaným Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje, případně Ministerstvem zdravotnictví ČR. „V tuto chvíli nejsou odpovědnými institucemi vydána žádná  mimořádná opatření, která by omezovala nebo zakazovala konání hromadných akcí," poznamenal. Některé veletržní akce v Německu byly přesunuty do jiného termínu z důvodu vysoké účasti asijských, zejména čínských vystavovatelů, jimž není v současné době udělováno schengenské vstupní vízum.“

    Ve smyslu doporučení Krajské hygienické stanice je při pobytu na veletrhu vhodné dodržovat standardní hygienická pravidla platná při pohybu s vyšší koncentrací lidí, tedy především osobní hygienu (mytí rukou, zakrytí úst při kašli či kýchání apod.). Nad rámec obecných doporučení instaluje společnost Veletrhy Brno stojany s dezinfekčními prostředky pro osobní hygienu. Další nádoby s dezinfekcí budou instalovány na sociálních zařízeních.

Vše je připraveno, vítejte na výstavišti!

    Motosalon 2020 – národní prezentace motocyklů – se uskuteční pod záštitou motocyklové sekce Svazu dovozců automobilů (SDA). Letošní veletrh bude historicky největší. Na více než dvou hektarech výstavní plochy v pavilonech P, F a Z i na volné ploše v jejich bezprostředním okolí se budou prezentovat přední importéři všech velkých značek působících na českém trhu. Těšit se můžeme například na novou indickou Jawu 300, první americké cestovní maxienduro Pan America, nejdéle vyráběnou motorku na světě 1932–2019, nový německý chopper BMW R18, znovuzrozenou Čechii (motocykl Böhmerland) a další bezpochyby velice zajímavé exponáty.

    Pořadatelé připomínají dvě hlavní témata Motosalonu: „Z deníku motorkáře“ (o své zážitky se podělí známí cestovatelé) a „Zlaté české ručičky“, k čemuž se bude vázat například páteční mezinárodní studentská soutěž mechaniků motocyklů a jízdních kol pod názvem Europacup 2020. O víkendu se uskuteční workshopy o základní údržbě motocyklů. Součástí doprovodného programu budou i autogramiády známých jezdců, anketa Motocykl roku 2020 (vyhrát lze 100 tisíc korun na nákup motocyklu), připraveny jsou speciální závody známých jezdců a VIP na babetě a také spanilá jízda harleyářů, zájemci si mohou zakoupit vstupenky na Grand Prix ČR 2020. Účast na slavnostním zahájení ve čtvrtek v 13.30 hodin přislíbili Karel Abrahám, Jakub Kornfeil, Ollie Roučková, kaskadér Adam Peschl či tvář Motosalonu Pepa Sršeň. Do Brna se chystají i známí herci a moderátoři.

Nenechte si ujít tři největší letošní novinky

    Czech Custom Grand Prix. – Na letošním Motosalonu si odbude premiéru mezinárodní soutěžní výstava upravených strojů a unikátů. V čele pořadatelského týmu je Ondřej Hrůza. Posledních 15 let stál za obdobnou akcí v Čechách. Czech Custom GP má ambici stát se největší soutěží přestaveb v regionu střední a východní Evropy. Nejlepší stroje mají navíc šanci postoupit do celosvětového finále soutěže přestaveb. V pavilonu F se přestaví přibližně stovka strojů v deseti kategoriích.

    Soutěž motocyklových kaskadérů. – Klání profesionálních i amatérských kaskadérů se uskuteční na volné ploše vedle pavilonu Z. Jezdci používají převážně silné sportovní a specificky upravené motocykly, s nimiž dokáží jezdit po zadním kole nebo předvádět technicky nároční triky. Na brněnském výstavišti je čeká soutěž ve tříminutovém volném stylu. Organizátor a kaskadér Adam Peschel pojede na motocyklu Kawasaki. Slibuje, že se pokusí předvést náročný trik, který se mu podařil naposledy v roce 2017.

    Burger Arena. – Food festival, při jehož přípravě spojili síly pořadatelé dvou největších burgerových událostí v zemi, zabere celý pavilon Z. Vzniknou tam dvě promenády ve tvaru kružnic, na nich si návštěvníci mohou vybrat z nabídky více než 70 streetfoodových kuchyní. (Street food je jídlo ulice – rychlé, dobré, levné.) „Stěžejním sortimentem budou samozřejmě burgery,“ říká jeden z pořadatelů Burger Areny Bedřich Snášel. „Navíc jsme je doplnili i dalším skvělým jídlem. Co byste říkali třeba na šneky s čerstvou bagetou, nebo burgery dochucené lanýži či žabími stehýnky?“

    A ještě jeden tip zcela na závěr. Pokud se chystáte v nadcházejících dnech na brněnské výstaviště, stáhněte si do svého mobilu aplikaci BVV TRADE FAIRS, zaregistrujte se… a naskenujte QR kódy u oblíbených motorek. Při troše štěstí můžete vyhrát moped mpKorado SUPERMAXI 50 EFI. Vítejte na Motosalonu 2020!  (jbo)