Čarodějnická hra a Den přírodních věd na Mniší hoře

Jarní program v brněnské zoo

28.04.2016 15:35

    Poslední dubnový den bude v brněnské zoologické zahradě patřit originálním maskám. Na dětské návštěvníky čeká čarodějnická hra a několik zajímavých úkolů. U indiánských týpí vedle výběhu bizonů se budou opékat špekáčky a na pódiu u Dětské zoo se představí Divadlo Paravánek s Pohádkami ze Špalíčku a kouzelník Magic-R. Chybět nebudou ani pravidelná komentovaná krmení zvířat.

    O den později – v osvědčeném termínu 1. května – se na Mniší hoře uskuteční Den přírodních věd ve spolupráci se studenty a pedagogy Střední průmyslové školy chemické v Brně. „Loni jsme zábavnou formou prezentovali energii, letos se o totéž pokusíme u evoluce. Tento abstraktní termín návštěvníkům přiblížíme na jednotlivých stanovištích a konkrétních příkladech tak, aby pro ně byl více srozumitelný,“ vysvětlil na tiskové konferenci organizátor Marek Sláma. Studenti se zaměří na témata z botaniky a zoologie, pohovoří o jednobuněčných organismech a pokřtí trojčata vlka hřivnatého. Novinkou bude několikrát opakovaná chemická show na pódiu u Dětské zoo.

Lákají vás tajemné šifry?

    Zajímá vás, co je to kalimba a proč má tygr pruhy? Pro odpověď nemusíte chodit daleko. Stačí zajít do Zoo Brno a vyzkoušet si novou šifrovací hru „Dotkni se evoluce“. Mezi prvními, kteří se na stezku plnou tajemných skrýší a logických úkolů vydali, byli primátor města Brna Petr Vokřál, studenti brněnských univerzit a zástupci médií. Hrou už prošlo 22 týmů a stejný počet je zaregistrován.

    „Šifrovačka“ je určena pro dvou- až pětičlenné týmy dospělých, v řešení šifer jim však mohou pomáhat i starší děti. V úkolech narazíte například na japonské umění origami nebo lamí píseň. Víc nemůžeme pro tentokrát prozradit. „Sami jsme si hru vyzkoušeli a jsme z ní nadšeni,“ říká vedoucí útvaru vnějších vztahů Michal Vaňáč. „Při řešení úkolů úplně zapomenete na čas a necháte se unášet příběhy evoluce. Systém hry umožňuje ihned vyhodnocovat výkony jednotlivých týmů. Toho chceme v budoucnu využít a pořádat turnaje v šifrování.“

    Brněnská zahrada se tak stala první „gamifikovanou“ zoo v České republice. Od neděle 1. května je připravena i dětská verze šifrovací hry, vhodná pro děti od 5 do 10 let, nejlépe v doprovodu rodičů či prarodičů. Hraje se zdarma, potřebujete pouze dobře nabitý chytrý telefon nebo tablet s připojením na internet, tužku a dobrou náladu.

První vycházky kamčatského medvíděte

    Řeknu vám, byl to trochu horor. Vypravili jsme se fotografovat nedávno narozené medvídě. Matka Kamčatka si pro porod nevybrala zázemí Kamčatských chalup, jak by se dalo očekávat, ale brloh vyhloubený otcem Jelizarem ve venkovním výběhu. Postávali jsme za sklem a s napětím očekávali, jestli medvědice s mládětem vystrčí alespoň hlavu. Nakonec pomohla rybí „návnada“…

    „Kamčatská medvíďata, podobně jako mláďata ledních medvědů, váží po narození pouhých 500 gramů,“ vysvětluje ředitel zoo Martin Hovorka. „První veterinární prohlídka čeká mládě přibližně ve čtyřech měsících. Dozvíme se jeho pohlaví a budeme vybírat jméno.“ Před čtyřmi lety, kdy se narodili Kuba a Toby (nyní jsou v Zoo „Dvanáct měsíců“ na Ukrajině), mohla široká veřejnost hned po porodu sledovat přímý přenos z porodního boxu na webových stránkách. Tato lákavá podívaná zvedla návštěvnost více než čtyřnásobně. Letos byl počet mláďat tajemstvím až do poloviny dubna, kdy se medvědice začala i se svým potomkem sporadicky objevovat před vstupem do nory.

Čtvrtý Bílý slon pro Zoo Brno

    Občanské sdružení Česká ZOO vyhlásilo vítěze 22. ročníku soutěže o nejlepší odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách. První místo a Bílého slona v kategorii stavba roku získala expozice Orlí voliéra. Pro brněnskou zahradu je to velký úspěch. Už v minulosti obdržela Bílé slony za Dětskou zoo, Vlčí skály a Beringii-Kamčatské chalupy.

    Orlí voliéra byla otevřena v červenci 2014. Její architektonické a technické řešení je zcela odlišné od tradičního pojetí podobných staveb. Přestože půdorys expozice zaujímá pouze 1 300 čtverečních metrů a maximální výška činí 15,5 metru, patří voliéra s celkovým objemem více než 8 700 krychlových metrů k největším v českých zoologických zahradách. Její unikátnost spočívá především v řešení nosné konstrukce. Namísto obvyklého vyvěšení sítě voliéry na vnitřních stožárech a stabilizace množstvím lan do okolí byla navržena samonosná konstrukce ve tvaru obráceného komolého kužele, sestávající z 16 stožárů spojených v horní části kruhovým prstencem o průměru 30 metrů. Stabilitu zajišťují ocelová táhla.

    Unikátní voliérou orlů bělohlavých vede 73 metrů dlouhá návštěvnická trasa s výhledem do menších výběhů urzonů, skunků a čipmanků, ale především otevřená vyhlídka do prostoru voliéry orla bělohlavého s autentickou přírodní scenerií a vodní kaskádou.  (jbo)

Foto: Jaroslav Bobek