Ivančice obnovují pěstování chřestu

09.05.2014 09:05

    Dvacáté slavnosti chřestu budou od 23. do 25. května na hlavním náměstí Ivančic u Brna.

    Po čtyřiceti pěti letech bude v Ivančicích znovu založena chřestovna. Na pozemcích u Stříbského mlýna by mohly první chřestové výhonky rašit za pět let. Poslední velká chřestovna ve městě ukončila provoz v 70. letech. Tentokrát nejde o velkopěstírnu, ale o ukázkovou zahradu, která bude připomínat slávu "vaneckého" (tzn. v místním dialektu ivančického) chřestu. Pěstování se ujme hlavní organizátor slavností a ředitel Kulturního a informačního centra Aleš Tureček.

    „Zaměříme se na zelený chřest, kterého je nedostatek a jehož kultivace není tak náročné na techniku. Bílý budeme pěstovat jen okrajově postaru pod hliněnými poklopy. Půjde o ukázku, jak zde pěstování této jemné zeleniny kdysi vypadalo. Chceme vzbudit zájem dalších zemědělců a za pár let vařit z vaneckého chřestu alespoň v jedné z festivalových restaurací,“ sdělil Tureček. Na projekt přislíbilo 25 000 Kč sdružení ECEAT. „Ivančický chřest byl slavnější než plzeňské pivo. Vyvážel se do celého Rakouska-Uherska. Velkou fanynkou chřestu byla i císařovna Sissi. V ECEATu se zaměřujeme na propagaci regionálních surovin a tradičních receptů v projektu Stezky dědictví. Za novou ivančickou chřestovnu jsme vděční,“ řekl ředitel sdružení Michal Burian.

    Letos k tomu pracovníci připraví pozemky o výměře asi 7000 m2. „Pěstování chřestu je poměrně složité s nejistým výdělkem. Špargl proto není mezi zemědělci příliš populární. Letos pozemek zoráme, pořádně ho vyhnojíme a příští rok jej osázíme chřestem. Chceme využít kultivar Guelph Millennium z Anglie, kde je zelený chřest populárnější než bílý. Pokud využijeme jejich sazenice kategorie “A”, budeme moci zkusit opatrnou sklizeň už v dalším roce,“ popsal přípravy Tureček. V nejlepších letech vydá chřestovna asi 3,5 tuny prýtů či výhonků za rok, což vychází průměrně na 70 kg denně. Obnova chřestovny patří k narozeninovým dárkům 20. ročníku ivančických Slavností chřestu. Poblahopřát přijede i držitel kuchařské michelinské hvězdičky Roman Paulus nebo světový sommeliér Libor Nazarčuk z Moravy. Na náměstí má vařit chřestové speciality osm restaurací, ve vinařské zóně k nim budou vybírat vína jihomoravští vinaři. V neděli se Ivančice přenesou do slavných časů první republiky a alegoricky si zopakují návštěvu prezidenta ČSR Tomáše Garrigue Masaryka, který přijel do Ivančic v roce 1928. Hlavními hvězdami kulturního programu slavností bude folk-rockový Kamelot a zpěvačka Ilona Csáková.

    První chřestovna se otevřela v Ivančicích v 19. století. Pěstování šparglu propagoval  starosta, lékárník a vážený měšťan Anton Worell. Právě jemu poslala děkovný dopis i císařovna Sissi. Velmi populární byl i na Zelném trhu v Brně, kde ho prý „Brňanky po chuti od ostatního poznávaly.“ Podobně se zachoval i zakladatel novodobých slavností a jeden z minulých ředitelů kulturního centra Vít Karas jako nadšený pěstitel a propagátor chřestu.  (vž)

 

Archivní foto: Kulturní a informační centrum města Ivančic