Oblíbené figurky putují po celé republice – právě míří do Berouna

IGRÁČEK oslavil čtyřicet let na trhu

07.02.2017 16:05

    Ty figurky určitě dobře znáte. První IGRÁČEK se objevil v roce 1976, představoval povolání zedníka. Pak přibývaly další. Společnost IGRA každoročně uvedla na trh přibližně čtyři nové modely, jejich celkový počet se postupně rozrostl na padesát. Největší boom nastal v osmdesátých letech. Počátkem nového století se však objevila spousta zahraničních hraček a IGRÁČEK pomalu upadal v zapomnění.

    Na podzim 2010 se výroby oblíbených figurek ujala česká společnost EFKO z Nového Veselí. Dá se říci, že tuto kultovní hračku zachránila. Vývojáři popustili uzdu své fantazii a přišli s mnoha zajímavými nápady. V prodejnách hraček se objevovaly stále nové a nové figurky, představující různá povolání, rostl i počet členů IGRÁČKOVY rodiny.

    V krátkém čase po zahájení výroby – na podzim roku 2011 – přišli pracovníci Technického muzea v Brně s nápadem představit inovované figurky široké veřejnosti. Firma EFKO se samozřejmě ochotně připojila. Výstava měla nebývalý ohlas. K vidění byly původní návrhy i sady IGRÁČKA, výrobní formy, jednotlivé díly, velká maketa města s množstvím figurek či vitrína plná IGRÁČKŮ automechaniků. Pamětníci si možná ještě vzpomenou…

    Fenomén IGRÁČEK postupně dobyl nejen Brno, ale i další kouty České republiky. V padesáti místech Čech a Moravy se na putovní výstavu přišlo podívat více než 100 tisíc dětí a rodičů. Loni na podzim se expozice vrátila do Technického muzea, odkud vzešel původní nápad na její uspořádání. Paralelně ji měli možnost vidět i návštěvníci zámku Klášterec nad Ohří a Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Nejoblíbenější částí je Město Igráčkov. Všechny postavičky jsou v něm v akci. Náklaďáky a traktory MultiGO, novinka Vánoc 2014, mají snadno vyměnitelnou korbičku, díky čemuž lze během okamžiku získat úplně jiné auto. Z popelářského vozu je například v mžiku cisterna. Nechybějí ani žhavé novinky – Karel IV. a další.

    „Loni jsme oslavili několik výročí. Pětapadesát let od vzniku Technického muzea a taky pět let od doby, kdy jsme výstavu poprvé realizovali. IGRÁČEK slaví čtyřicet let na trhu,“ říká Zdeněk Rauš z oddělení produkce výstav a provozu technických památek Technického muzea v Brně. „Aby těch čísel nebylo málo, chci ještě znovu připomenout, že současná výstava je už padesátá v pořadí. Na tolika místech České republiky jsme ji v uplynulých pěti letech realizovali.“

    Výstava Fenomén IGRÁČEK potrvá v brněnském Technickém muzeu do neděle 12. února, poté zamíří do Muzea českého krasu v Berouně, kde se zdrží až do 23. dubna. Letos poputuje ještě do Třince a do Slovenského technického muzea – Múzea dopravy v Bratislavě. „Společnost EFKO navázala spolupráci s Miroslavem Svobodou z Mikulova, který přepracovává postavičky IGRÁČKŮ do různých, převážně historických podob. Podělil se o svá dílka četníků, vojáků a hokejistů. Figurky se setkaly s velkým ohlasem,“ uvádí Zdeněk Rauš. Vznikla tak myšlenka ozvláštnit výstavu v každém z hostitelských míst IGRÁČKEM v podobě významné osobnosti spjaté s danou lokalitou. Tým připravující výstavu vybral ze známých osobností města Berouna dirigenta Václava Talicha a malíře Jana Preislera.

  „IGRÁČEK vzbuzuje mezi svými obdivovateli lidovou tvořivost. Dokládají to i dvě zbrusu nové postavičky připravené pro výstavu v Berouně. Byly ručně dekorovány,“ říká majitel společnosti EFKO Miroslav Kotík. „Naše firma má program tzv. Igráčkových dílniček, kde si děti na nejrůznějších akcích mohou dotvořit figurky podle vlastního vkusu a přání. Pokaždé tak vznikají pěkná originální dílka.“

    Drobné postavičky si nezadají ani s obry. Takovou zkušenost mají v Technickém muzeu v Brně, kde se malí osmicentimetroví pracovníci všech možných profesí neztratili ani ve společnosti mohutných pohyblivých dinosaurů. Zdatně konkurovali také IGRÁČKŮM obrům, které pro výstavu na zámku Linhartovy vyrobil kastelán Jaroslav Hrubý.

    Pracovníci brněnského Technického muzea a firmy EFKO Nové Veselí vytvořili společný tým, který plastovým postavičkám razí cestu do světa. Když instalovali první výstavu Fenomén IGRÁČEK (psal se říjen 2011), neměli ani tušení, kam všude se oblíbené figurky během pěti let vydají. V názvu putovní výstavy použili slovo „fenomén“. Slovník spisovného jazyka českého tento výraz vysvětluje jako „vynikající, neobyčejný zjev.“ Autoři výstavy se trefili přesně do černého – IGRÁČEK je skutečně něco mimořádného a neobyčejného.  (jbo)

 


Foto: Zdeněk Rauš