Mezinárodní bezpečnostní veletrhy na brněnském výstavišti

IDET, PYROS a ISET otevírají své brány

28.05.2019 09:30

    Pavilon P brněnského výstaviště bude ve dnech 29.31. května patřit 15. mezinárodnímu veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Sousední hala F je vyčleněna pro 19. mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a 10. mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Účast přislíbilo více než 520 vystavujících firem z 35 zemí.

    IDET patří k prestižním evropským veletrhům zaměřeným na obranné technologie. Pro český obranný a bezpečnostní průmysl bude mimořádnou příležitostí komplexně prezentovat svou nabídku zákazníkům z celého světa. Letošní ročník pozitivně ovlivňují připravované akvizice a střednědobé modernizační plány Armády České republiky. Prezentace vystavujících firem bude ve srovnání s uplynulým ročníkem (2017) rozsáhlejší, můžeme očekávat mnohem více exponátů. Účast přislíbily delegace z více než 20 zemí, například i z Filipín, Thajska, Indie a některých afrických států. Veletrh navštíví rovněž delegace NATO a European Defense Agency.

    Letošní ročník se zaměří hlavně na švédsko-českou spolupráci v obranném průmyslu. Z USA se po čase vrací vystavovat společnost Lockheed Martin, jedna z předních značek oboru a současně i hlavní partner veletrhu IDET. Přehlídku moderní techniky doplní rozsáhlý doprovodný program, na němž budou participovat přední experti na obranné a bezpečnostní technologie z různých zemí. Uskuteční se zde soutěž NATO Innovation Challenge. Zaštítí ji národní armády členských zemí NATO. Připravena je i odborná konference se zahraniční účastí Pyromeeting o změnách klimatu.

    Na polygonu IDET ARENA návštěvníci zhlédnou dynamické ukázky vojenské, hasičské a policejní techniky. O atraktivní program se postarají Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje, Městská policie Brno, Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR, ale též Vězeňská služba ČR, Celní správa ČR či studenti dvou fakult brněnské Univerzity obrany.

    Největší komerční expozici letošního veletrhu PYROS připravuje tradiční vystavovatel WISS CZECH. V pavilonu F budou k vidění nejmodernější vozidla, motorové stříkačky a cisterny, tříkolky, čtyřkolky, sněžná pásová vozidla, různá zařízení požární ochrany, bezpečnostní a policejní technika. Veletrhů PYROS a ISET se tradičně zúčastní klíčové organizace státní správy. Součástí připravovaného programu jsou nejen formální prezentace, ale i velice atraktivní exponáty a ukázky zásahových akcí. Nebudou chybět mobilní chemická laboratoř, chemický kontejner a nová cisternová automobilová stříkačka se zadní řiditelnou nápravou.

Den bezpečnosti – Záchranáři dětem

    Všechny tři bezpečnostní veletrhy jsou určeny hlavně pro odbornou veřejnost. První dva dny (středa a čtvrtek) bude umožněn vstup pouze osobám starším 16 let. V sobotu 1. června se naopak výstaviště otevře široké veřejnosti. Uskuteční se zde akce Den bezpečnosti – Záchranáři dětem. Nadále budou otevřeny všechny expozice veletrhů PYROS a ISET v pavilonu F, expozice Ministerstva obrany a Armády ČR v pavilonu P, přístupný zůstane i terénní polygon IDET ARENA s ukázkami armádní, hasičské a policejní techniky v akci.

    Hlavní část sobotního programu se uskuteční v pavilonu Z. Děti si mohou vyzkoušet práci hasičů, policistů či záchranářů. Veteran Vehicle Club Březník připravuje atraktivní výstavu historické vojenské techniky. Svojí troškou do mlýna přispěje i Technické muzeum v Brně. Další lákadlem se určitě stane výstava k 155 letům profesionálních hasičů v Brně. Skvělou podívanou v prostorách u pavilonu G nabídne soutěž v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive) o pohár prezidia Moravské hasičské jednoty. Zúčastní se jí nejen profesionální, ale i dobrovolní hasiči. Děti do 15 let mají v sobotu vstup na výstaviště zdarma, dospělí zaplatí 50 Kč.  (jbo)